Download
3157Q MITT Save Money by Shopping Carefullypdf / 1.44MB
Publication ID: 3157-Q
Saving money at the grocery store could be a challenge, but it could also be fun! It feels good to save money and to stretch those grocery dollars.
Unit pricing tells you how much an item costs per standard unit (e.g., per ounce or per pound). This information is generally posted on the shelf as part of the shelf price label, and it helps you compare and to shop for the best deal so you can save money.
Prepared by: Elizabeth Gollub, Ph.D., M.P.H., R.D., Assistant Professor, School of Nutrition and Food Sciences
The LSU AgCenter and the LSU College of Agriculture