2010 4-H Fall Fun Day Results

The annual 4-H Fall Fun Day was held Saturday, Nov. 6, 2010, at Iberia Middle School. Beef, Rice and Seafood Cookery Contest, Bicycle Rodeo and Fitness Expo Workshop was held. Approximately 100 4-H'ers, parents and volunteers participated in this educational and fun activity. Results are listed below:

Bicycle Rodeo Results

First

Last

Club

Divison

Placing

Trisha

Derouen

Assembly Christian Elementary

4th-6th

Red Ribbon

Jenna

Guidry

Assembly Christian Elementary

4th-6th

Red Ribbon

Kyle

Broussard

Assembly Christian High

7th-12th

1st Place

Jesse

Derouen

Assembly Christian High

7th-12th

3rd Place

Joshua

Derouen

Assembly Christian High

7th-12th

Blue Ribbon

Tervor

Stoute

Assembly Christian High

7th-12th

Red Ribbon

James

Sigue

Assembly Christian High

7th-12th

White Ribbon

Kody

Arton

Caneview

4th-6th

Red Ribbon

Aubrey

Angeles

Center St.

4th-6th

2nd Place

Drake

Mogerman

Center St.

4th-6th

3rd Place

Treven

Charpentier

Center St.

4th-6th

Red Ribbon

Samantha

Roman

Center St.

4th-6th

Red Ribbon

Harley

Romero

Center St.

4th-6th

Red Ribbon

Kelsey

Myers

Center St.

4th-6th

White Ribbon

Caleb

Romero

Coteau

4th-6th

2nd Place

Hunter

Derouen

Coteau

4th-6th

Red Ribbon

Alisha

Thammavongth

Coteau

4th-6th

Red Ribbon

Luke

Theriot

Delcambre Elementary

4th-6th

White Ribbon

Keira

Nicholas

Iberia Middle

7th-12th

2nd Place

Timothy

Clark

Iberia Middle

7th-12th

3rd Place

Ryan

Stein

Iberia Middle

7th-12th

Blue Ribbon

Kevin

Arton

Iberia Middle

7th-12th

Red Ribbon

Taylor

Collins

Iberia Middle

7th-12th

Red Ribbon

Tanai

Green

Iberia Middle

7th-12th

Red Ribbon

Cameron

Olivier

Iberia Middle

7th-12th

Red Ribbon

Tyler

Paisley

Iberia Middle

7th-12th

Red Ribbon

Austin

Adams

Iberia Middle

7th-12th

White Ribbon

Amber

Charles

Iberia Middle

7th-12th

White Ribbon

Shaquena

Defils

Iberia Middle

7th-12th

White Ribbon

Brittney

Francis

Iberia Middle

7th-12th

White Ribbon

Meleah

Guilbeau

Iberia Middle

7th-12th

White Ribbon

Camille

Broussard

Loreauville Elementary

4th-6th

1st Place

Kaelynn

Guidry

Magnolia

4th-6th

Red Ribbon

Julianne

Romero

Magnolia

4th-6th

White Ribbon

Rhett

Lanie

New Iberia Senior High

7th-12th

3rd Place

Bryce

Leslie

New Iberia Senior High

7th-12th

Blue Ribbon

Myka

McAlister

Park

4th-6th

3rd Place

Nila

Mouton

Park

4th-6th

Red Ribbon

Hailey

Viator

Sugarland

4th-6th

Red Ribbon

Trayton

Derouen

Westgate

7th-12th

Red Ribbon

Cookery Contest Results

First

Last

Club

Division

Placing

Jacqueline

McCarthy

New Iberia Senior High

Beef - Low Calorie

Champion

Chyna

Adams

Iberia Middle

Beef - One Dish Meal

Blue Ribbon

Kody

Arton

Caneview

Beef - One Dish Meal

Blue Ribbon

Macy

Dore

Jefferson Island

Beef - One Dish Meal

Blue Ribbon

Andrew

Picheloup

Belle Place

Beef - One Dish Meal

Blue Ribbon

Kerrigan

Fitch

New Iberia Senior High

Beef - One Dish Meal

Champion

Aeran

Melancon

Center St

Beef - One Dish Meal

Red Ribbon

Jolyn

Louviere

Loreauville Elementary

Beef - One Dish Meal

Reserve Champion

Stefani

Barras

Loreauville High

Beef - Quick & Easy

Blue Ribbon

Gabrielle

Lopez

Caneview

Beef - Quick & Easy

Champion

Austin

Adams

Iberia Middle

Beef - Quick & Easy

Red Ribbon

Avery

Derouen

Catholic Elementary

Beef - Quick & Easy

Red Ribbon

Jolyn

Louviere

Loreauville Elementary

Beef - Quick & Easy

Red Ribbon

Addie

Simoneaud

Jeanerette Elementary

Beef - Quick & Easy

Red Ribbon

Alisha

Thammavongsa

Coteau

Beef - Quick & Easy

Reserve Champion

Taylor

Romero

Westgate

Rice - Dessert

Blue Ribbon

Kevin

Arton

Iberia Middle

Rice - Dessert

Champion

Chyna

Adams

Iberia Middle

Rice - Dessert

Reserve Champion

Aaron

Songne

Caneview

Rice - Main Dish

Reserve Champion

Aeran

Melancon

Center St.

Rice - Main Dish

Blue Ribbon

Kerrigan

Fitch

New Iberia Senior High

Rice - Main Dish

Champion

Gabrielle

Lopez

Caneview

Rice - Main Dish

Red Ribbon

Samantha

Roman

Center St.

Rice - Main Dish

White Ribbon

Alexis

Dartez

Catholic Elementary

Rice - Side Dish

Champion

Brennan

Trahan

Anderson Middle

Seafood - Crab

Champion

Jacqueline

McCarthy

New Iberia Senior High

Seafood - Crab

Reserve Champion

Jenna

Guidry

Assembly Christian Elementary

Seafood - Crawfish

Blue Ribbon

Sebastian

Jenkins

Jefferson Island

Seafood - Crawfish

Blue Ribbon

Madison

Latiola

Coteau

Seafood - Crawfish

Blue Ribbon

Jacqueline

McCarthy

New Iberia Senior High

Seafood - Crawfish

Blue Ribbon

Victoria

Stryker

Westgate

Seafood - Crawfish

Blue Ribbon

Brennan

Trahan

Anderson Middle

Seafood - Crawfish

Champion

Mary

Poe

Catholic High

Seafood - Crawfish

Red Ribbon

Colby

Lopez

New Iberia Senior High

Seafood - Crawfish

Red Ribbon

Lance

LeBlanc

Jeanerette Senior High

Seafood - Crawfish

Reserve Champion

Brooke

Bodin

Catholic Elementary

Seafood - Fish & Other Seafood

Champion

Kevin

Arton

Iberia Middle

Seafood - Shrimp

Blue Ribbon

John

Delahoussaye

Center St.

Seafood - Shrimp

Blue Ribbon

Stefani

Barras

Loreauville High

Seafood - Shrimp

Champion

Jenea

Derouen

Catholic Elementary

Seafood - Shrimp

Red Ribbon

Lance

LeBlanc

Jeanerette Senior High

Seafood - Shrimp

Red Ribbon

Mallory

Reaux

Jefferson Island

Seafood - Shrimp

Red Ribbon

Javontrell

Fontenot

Caneview

Seafood - Shrimp

Reserve Champion

Sebastian

Jenkins

Jefferson Island

Seafood - Shrimp

White Ribbon

Abby

Songne

Iberia Middle

Seafood - Shrimp

White Ribbon

11/24/2010 8:52:49 PM
Rate This Article:

Have a question or comment about the information on this page?

Innovate . Educate . Improve Lives

The LSU AgCenter and the LSU College of Agriculture

Top