4-H, FFA State Horse Show results released

Richard Bogren  |  7/17/2018 12:31:49 PM

(07/12/18) GONZALES, La. — Results have been released from the 49th annual Louisiana 4-H and FFA State Horse Show held July 7 to 11.

Coordinated by the LSU AgCenter, the event was held at the Lamar-Dixon Expo Center.

Premier Exhibitor awards sponsored by the Gerry Lane Foundation are given to participants who display a true knowledge of the horse program. Each exhibitor is tested on skills and knowledge of horses through an exam, interview and résumé.

The 2018 Horse Premier Exhibitor is Dana Cowart, of East Baton Rouge Parish, who received $50, a Premier Exhibitor jacket and belt buckle.

Other finishers were second, Zoe Cazayoux, of Lafayette Parish, and third, Rachel Irvin, of Caddo Parish. Each was presented a trophy.

The Louisiana Equine Council presented $125 scholarship awards to the following all-around high point winners:

Timed events, 13 years and under: Darby Stephens, West Carroll Parish.

Timed events, 14 years and older: Riley Brumfield, Lafourche Parish.

Ranch events, 13 years and under: Isabelle Gonzalez, Lafayette Parish.

Ranch events, 14 years and older: Kacie Morvant, Calcasieu Parish.

Western events, 13 years and under: Peyton Nichole Wooley, St. Tammany Parish.

Western events, 14 years and older: Hallie Herron, Franklin Parish.

Hunter events, 13 years and under: Cathryn Dionne, Calcasieu Parish.

Hunter events, 14 years and older: Emily Lanie, Lafayette Parish.

In addition to Gerry Lane Enterprises and the Louisiana Equine Council, other horse show sponsors included Sunshine Quality Solutions, the Louisiana Thoroughbred Breeders Association and the Louisiana 4-H Foundation.

Stacey Verrett, of Cameron Parish, has been named Horse Leader of the Year for 2018. She has been a leader for the Cal Cam Horse Club for the past 13 years. She strives to provide club members advanced training in natural horsemanship skills in order to improve their performance and success in specific riding pursuits, regardless of their riding discipline.

She also has been instrumental in training state quiz bowl winners.

Verrett organizes horse club calendar sales and other fundraisers to allow students to take trips to veterinary clinics, horse expos, Rustic Sky Horse Park and the American Quarter Horse Association Ranch Horse Versatility Competition at the Houston Livestock Show and Rodeo. Her efforts have raised the club more than $20,000 during the past three years.

Other award winners were:

Public speaking, junior division: first, Hannah Morgan, Cameron Parish; second, Haylee Bourque, Vermilion Parish; third, Cadience Jinks, Richland Parish.

Public speaking, senior division: first, Tucker Henderson, Natchitoches Parish; second, Hallie Herron, Franklin Parish; third, Destiny Alarcon, Vermilion Parish; fourth, Jessi Monnin, Franklin Parish.

The first-place senior division public speaking winner received a $125 scholarship premium.

Individual demonstration, junior division: first, Kinsey Waits, Vermilion Parish; second, Anna Marie Poland, Richland Parish; third, Allie Grayson, Richland Parish.

Individual demonstration, senior division: first, Grace Sharplin, Jackson Parish; second, Zoe Cazayoux, Lafayette Parish; third, Kaylie Goss, Winn Parish; fourth, Caitlyn Dionne, Calcasieu Parish; fifth, Dora Dawson, Richland Parish.

The first-place senior division winner received a $125 scholarship premium.

Team demonstrations, junior division: first, Abigail Lobo and Julianna Easley, Livingston Parish.

Team demonstrations, senior division: first, Celine Auzenne and Kelsi Fanguy, Vermilion Parish; second, Shelby Brown and Melonie Coker, Winn Parish.

The first-place senior division team winners each received a $125 scholarship premium.

Quiz Bowl, junior division: first, Anna Marie Poland, Cadience Jinks and Allie Grayson, Richland Parish; second, Riley Dartez, Sierra Parrish, Mary Harris and Josie Blanchard, St. Martin Parish; third, Lexanne York, Cecelia Kora, Ava Kora, Perry Sullivan and Audrey Kora, East Baton Rouge Parish; fourth, Haylee Bourque, Lane Frederick, Brant Schexnider and Kinsey Watts, Vermilion Parish.

Quiz Bowl, open division: first, Caitlyn Dionne, Sadie Prejean, Cathryn Dionne and Alyssa Gary, Calcasieu Parish; second, Clay Zaunbrecher, Hunter Bourque, Destiny Alarcon, Aaron Blackmer and Celine Auzenne, Vermilion Parish; third, Danae Cowart, Emily Booty, Jolan Taylor, Grace Bass and Emma Grace Marangos, East Baton Rouge Parish.

The first-place open division winners received $125 scholarship premiums.

Junior horse judging

Junior Individual halter: first, Isabell Gonzalez, Lafayette Parish; second, Shaoey Martin, Lafayette Parish; third, Wyatt Daphin, Lafayette Parish; fourth,Haylee Bourque, Vermilion Parish; fifth, Brant Schexnider, Vermilion Parish.

Junior team halter: first, Carter Aucoin, Wyatt Daphin, Isabelle Gonzalez and Shaoey Martin, Lafayette Parish; second, Haylee Bourque, Lane Fredrick, Emma Zaunbrecher and Brant Schexnider, Vermilion Parish.

Junior individual performance: first, Haylee Bourque, Vermilion Parish; second, Emma Zaunbrecher, Vermilion Parish; third (tie) Lane Fredrick, Vermilion Parish, and Carter Aucoin, Lafayette Parish; fifth, Brant Schexnider, Vermilion Parish.

Junior team performance: first, Haylee Bourque, Lane Fredrick, Emma Zaunbrecher and

Brant Schexnider, Vermilion Parish; second, Carter Aucoin, Wyatt Daphin, Isabelle Gonzales and Shaoey Martin, Lafayette Parish.

High individual junior: first, Isabell Gonzalez, Lafayette Parish; second, Haylee Bourque, Vermilion Parish; third, Shaoey Martin, Lafayette Parish; fourth, Brant Schexnider, Vermilion Parish; fifth, Lane Fredrick, Vermilion Parish.

High team junior: first, Carter Aucoin, Wyatt Daphin, Isabelle Gonzales and Shaoey Martin,

Lafayette Parish; second, Haylee Bourque, Lane Fredrick, Emma Zaunbrecher and Brant Schexnider, Vermilion Parish.

Open horse judging

Open individual halter: first, Clay Zaunbrecher, Vermilion Parish; second, Kylee Triche, Lafourche Parish; third, Garrett Ordoyne, Lafourche Parish; fourth, Kalie Ordoyne, Lafourche Parish; fifth, Cooper Johnson, Natchitoches Parish.

Open team halter: first, Kylee Triche, Garrett Ordoyne and Kalie Ordoyne, Lafourche Parish; second, Clay Zaunbrecher, Hunter Bourque and Celine Auzenne, Vermilion Parish; third; Cooper Johnson, Cole Johnson and Tucker Henderson, Natchitoches Parish; fourth, Aaron Blackmer, Bradley Christ and Destiny Alarcon, Vermilion Parish; fifth, Shelby Brown, Melonie Coker and Kaylie Goss, Winn Parish.

Open individual performance: first, Clay Zaunbrecher, Vermilion Parish; second, Caitlyn Dionne, Calcasieu Parish; third, Kylee Triche, Lafourche Parish; fourth, Hunter Bourque, Vermilion Parish; fifth, Celine Auzenne, Vermilion Parish.

Open team performance: first, Clay Zaunbrecher, Hunter Bourque and Celine Auzenne, Vermilion Parish; second, Kylee Triche, Garrett Ordoyne and Kalie Ordoyne, Lafourche Parish; third, Aaron Blackmer, Bradley Christ and Destiny Alarcon, Vermilion Parish; fourth, Cooper Johnson, Cole Johnson and Tucker Henderson, Natchitoches Parish; fifth, Shelby Brown, Melonie Coker and Kaylie Goss, Winn Parish.

Overall high individual senior: first, Clay Zunbrecker, Vermilion Parish; second, Kylee Triche, Lafourche Parish; third, Garrett Ordoyne, Lafourche Parish; fourth, Aaron Blackmer, Vermilion Parish; fifth, Caitlyn Dionne, Calcasieu Parish.

Overall high team senior: first, Kylee Triche, Garrett Ordoyne and Kalie Ordoyne, Lafourche Parish; second, Clay Zaunbrecher, Hunter Bourque and Celine Auzenne, Vermilion Parish; third, Aaron Blackmer, Bradley Christ and Destiny Alarcon, Vermilion Parish; fourth, Cooper Johnson, Cole Johnson and Tucker Henderson, Natchitoches Parish; fifth, Shelby Brown, Melonie Coker and Kaylie Goss, Winn Parish.

A $125 scholarship premium was presented to each member of the first-place team.

Breakaway roping, 14 and over: Bradley P. Christ, Vermilion Parish.

Stake race, 13 and under: first, Darby M. Stephens, West Carroll Parish; second, Ashlé N. Hudspeth, Livingston Parish; third, Abby C. Hillman, Richland Parish; fourth, Karmyn K. Spears, St. Landry Parish; fifth, Macie L. Langlois, Livingston Parish; sixth, Abby P. Caraway, Webster Parish; seventh, Lillie G, Graves, Morehouse Parish; eighth, Haylee R. Bourque, Vermilion Parish; ninth, Gracie P. Powell, Beauregard Parish; 10th, Perry E. Sullivan, East Baton Rouge Parish.

Stake race, 14 and over: first, Jordan A. Sharp, Catahoula Parish; second, Logan Adams, St. Tammany Parish; third, Dora S. Dawson, Richland Parish; fourth, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; fifth, Hunter J. Bourque, Vermilion Parish; sixth, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish; seventh, Taylor C. Theriot, Terrebonne Parish; eighth, Victoria J. Byrd, East Baton Rouge Parish; ninth, Anna M. Triche, Lafourche Parish; 10th, Katherine K. Guttzeit, East Feliciana Parish.

Pole bending, 13 and under: first, Kylie M. Cliburn, Ascension Parish; second, Darby M. Stephens, West Carroll Parish; third, Allie B. Ciburn, Ascension Parish; fourth, Ashlé N. Hudspeth, Livingston Parish; fifth, Abby C. Hillman, Richland Parish; sixth, Emilee J. Sanders, Catahoula Parish; seventh, Sierra R. Parrish, St. Martin Parish; eighth, Perry E. Sullivan, East Baton Rouge Parish; ninth, Lillie G. Graves, Morehouse Parish; 10th, Graci E. Dunn, Caldwell Parish.

Pole bending, 14 and over: first, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; second, Taylor C. Theriot, Terrebonne Parish; third, Joella M. Seay, Union Parish; fourth, Allison P. Copeland, Epps High School; fifth, Jordan A. Sharp, Catahoula Parish; sixth, Logan Adams, St. Tammany Parish; seventh, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish; eighth, Danae N. Cowart, East Baton Rouge Parish; ninth, Victoria J. Byrd, East Baton Rouge Parish; 10th, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish.

Barrel racing, 13 and under: first, Perry E. Sullivan, East Baton Rouge Parish; second, Darby M. Stephens, West Carroll Parish; third, Abby C. Hillman, Richland Parish; fourth, Ashlé N. Hudspeth, Livingston Parish; fifth, Graci E. Dunn, Caldwell Parish; fifth, Macie D. Arthurs, Caldwell Parish; sixth, Madison C. Hess, Terrebonne Parish; seventh, Lani Louque, Lafourche Parish; eighth, Emilee J. Sanders, Catahoula Parish; ninth, Abby P. Caraway, Webster Parish; 10th, Carrie A. Smith, Jackson Parish.

Barrel racing, 14 and over: first, Gracie M. Caskey, Winn Parish; second, Gracie A. Wilks, Pointe Coupee Parish; third, Joella M. Seay, Union Parish; fourth, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; fifth, Taylor C. Theriot, Terrebonne Parish; sixth, Victoria J. Byrd, East Baton Rouge Parish; seventh, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish; eighth, Dora S. Dawson, Richland Parish; ninth,

Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish; 10th, Lessie C. Neal, Catahoula Parish.

Ground work, 13 and under: first, Isabelle L. Gonzalez, Lafayette Parish; second, Haylee R. Bourque, Vermilion Parish; third, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; fourth, Meghan Short, Pointe Coupee Parish; fifth, Anna G. Center, Avoyelles Parish; sixth, Layla N. Pellegrin, Terrebonne Parish; seventh, Abby C. Hillman, Richland Parish; eighth, Anna-Marie Poland, Richland Parish; ninth, Kinsey C. Waits, Vermilion Parish; 10th, Gracie P. Powell, Beauregard Parish.

Ground work, 14 and over: first, Kacie D. Morvant, Calcasieu Parish; second, Celine P. Auzenne, Vermilion Parish; third, Claire E. Zaunbrecher, Cameron Parish; fourth, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; fifth, Gwendolyn M. Hebert, Vermilion Parish; sixth, Aaron P. Blackmer, Vermilion Parish; seventh, Callie P. Naquin, St. Charles Parish; eighth, Hunter J. Bourque, Vermilion Parish; ninth, Dora S. Dawson, Richland Parish; 10th, Madison N. Pollet, West Feliciana Parish.

Stock horse, pleasure, 13 and under: first, Isabelle L. Gonzalez, Lafayette Parish; second, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; third, Meghan Short, Pointe Coupee Parish; fourth, Haylee R. Bourque, Vermilion Parish; fifth, Lexann M. York, East Baton Rouge Parish; sixth, Anna G. Center, Avoylles Parish; seventh, Claire Center, Avoylles Parish; eighth, Abby C. Hillman, Richland Parish; ninth, Anna-Marie Poland, Richland Parish; 10th, Layla N. Pellegrin, Terrebonne Parish.

Stock horse, pleasure, 14 and over: first, Gwendolyn M. Hebert, Vermilion Parish; second, Dora S. Dawson, Richland Parish; third, Jessi R. Monnin, Franklin Parish; fourth, Elizabeth M. Gilmore, Terrebonne Parish; fifth, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; sixth, Danae N. Cowart, East Baton Rouge Parish; seventh, Kacie D. Morvant, Calcasieu Parish; eighth, Callie P. Naquin, St. Charles Parish; ninth, Amy C. Boudreaux, Lafayette Parish; 10th, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish.

Working cow horse, 13 and under: first, Abby C. Hillman, Richland Parish; second, Kaylea E. Marionneaux, East Baton Rouge Parish; third, Isabelle L. Gonzalez, Lafayette Parish; fourth, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; fifth, Layla N. Pellegrin, Terrebonne Parish; sixth, Amber L. Griffith, Bossier Parish; seventh, Anna G. Center, Avoyelles Parish; eighth, Joseph L. Normand, Bossier Parish; ninth, Lexann M. York, East Baton Rouge Parish; 10th, Claire Center, Avoyelles Parish.

Working cow horse, 14 and over: first, Dora S. Dawson, Richland Parish; second, Celine P. Auzenne, Vermilion Parish; third, Kacie D. Morvant, Calcasieu Parish; fourth, Camille M. Watts, Richland Parish; fifth, Victoria J. Byrd, East Baton Rouge Parish; sixth, Amy C. Boudreaux, Lafayette Parish; seventh, Clay A. Zaunbrecher, Vermilion Parish; eighth, Aaron P. Blackmer, Vermilion Parish; ninth, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish; 10th, Hunter J. Bourque Vermilion Parish.

Ranch trail, 13 and under: first, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; second, Isabelle L. Gonzalez, Lafayette Parish; third, Haylee R. Bourque, Vermilion Parish; fourth, Anna G. Center, Avoyelles Parish; fifth, Meghan Short, Pointe Coupee Parish; sixth, Anna-Marie Poland, Richland Parish; seventh, Abby C. Hillman, Richland Parish; eighth, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish; ninth,

Shelby G. Wendt, East Baton Rouge Parish; 10th, Claire Center, Avoyelles Parish.

Ranch trail, 14 and over: first, Celine P. Auzenne, Vermilion Parish; second, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; third, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish; fourth, Dora S. Dawson, Richland Parish; fifth, Callie P. Naquin, St. Charles Parish; sixth, Camille M. Watts, Richland Parish; seventh, Hunter J. Bourque, Vermilion Parish; eighth, Gwendolyn M. Hebert, Vermilion Parish; ninth, Rachel M. Irvin, Caddo Parish; 10th, Aaron P. Blackmer, Vermilion Parish.

Ranch roping, 14 and over: first, Bradley P. Christ, Vermilion Parish; second, Camille M. Watts, Richland Parish; third, Kacie D. Morvant, Calcasieu Parish; fourth, Clay A. Zaunbrecher, Vermilion Parish.

Ranch/team sorting: first, Aaron Blackmer and Clay Zaunbrecher, Vermilion Parish; second, Haylee Bourque and Hunter Bourque, Vermilion Parish; third, Anna Center and Claire Center, Avoyelles Parish; fourth, Bradley Christ and Celine Auzonne, Vermilion Parish; fifth, Kelsi Fanguy and Brant Schexnider, Vermilion Parish; sixth, Gwen Hebert, Vermilion Parish, and Amy Boudreaux, Lafayette Parish; seventh, Danae Cowart and Victoria Byrd, East Baton Rouge Parish.

Western pleasure, 13 and under: first, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish; second, Gianna M. Gross, St. Tammany Parish; third, Ava R. Kora, East Baton Rouge Parish; fourth, Anna G. Center, Avoyelles Parish; fifth, Blaire Rozas, Avoyelles Parish; sixth, Layla N. Pellegrin, Terrebonne Parish; seventh, Aleigh R. Jean, St. Tammany Parish; eighth, Julianna E. Easley, Livingston Parish; ninth, Caleb M. Poynor, East Baton Rouge Parish; 10th, Lexann M. York, East Baton Rouge Parish.

Western pleasure, 14 and over: first, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish; second, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; third, Hallie D. Herron, Franklin Parish; fourth, Logan Adams, St. Tammany Parish; fifth, Marianne E. Coenen, Ouachita Parish; sixth, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish; seventh, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; eighth, Jolan E. Taylor, East Baton Rouge Parish; ninth, Callie P. Naquin, St. Charles Parish; 10th, Rebekah A. Hebert, Lafayette Parish.

Western horsemanship, 13 and under: first, Layla N. Pellegrin, Terrebonne Parish; second, Shelby G. Wendt, East Baton Rouge Parish; third, Blair E. Rozas, Avoyelles Parish; fourth, Lexann M. York, East Baton Rouge Parish; fifth, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish; sixth, Caleb M. Poynor, East Baton Rouge Parish; seventh, Kaylea E. Marionneaux, East Baton Rouge Parish; eighth, Gianna M. Gross, St. Tammany Parish; ninth, Julianna E. Easley, Livingston Parish; 10th, Anna G. Center, Avoyelles Parish.

Western horsemanship, 14 and over: first, Hallie D. Herron, Franklin Parish; second, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish; third, Jessi R. Monnin, Franklin Parish; fourth, Danae N. Cowart, East Baton Rouge Parish; fifth, Logan Adams, St. Tammany Parish; sixth, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; seventh, Rachel M. Irvin, Caddo Parish; eighth, Callie P. Naquin, St. Charles Parish; ninth, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish; 10th, Jolan E. Taylor, East Baton Rouge Parish.

Western riding, 13 and under: first, Peyton N. Wooley, St. Tammany Parish; second, Kaylea E. Marionneaux, East Baton Rouge Parish; third, Aleigh R. Jean, St. Tammany Parish.

Western riding, 14 and over: first, Jessie R. Monnin, Franklin Parish; second, Elizabeth M. Gilmore, Terrebonne Parish; third, Logan Adams, St. Tammany Parish; fourth, Callie P. Naquin, St. Charles Parish; fifth, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish; sixth, Zoe G. Cazayoux, Lafayette Parish.

Open trail, 13 and under: first, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish; second, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; third, Peyton N. Wooley, St. Tammany Parish; fourth, Julianna E. Easley, Livingston Parish; fifth, Anna G. Center, Avoyelles Parish; sixth, Aleigh R. Jean, St. Tammany Parish; seventh, Chaislyn A. Blanchard, St. Charles Parish; eighth, Lexann M. York, East Baton Rouge Parish; ninth, Shelby G. Wendt, East Baton Rouge Parish; 10th, Blaire Rozas, Avoyelles Parish.

Open trail, 14 and over: first, Rachel M. Irvin, Caddo Parish; second, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; third, Hallie D. Herron, Franklin Parish; fourth, Amy C. Boudreaux, Lafayette Parish; fifth, Katherine K. Guttzeit, East Feliciana Parish; sixth, Jolan E. Taylor, East Baton Rouge Parish; seventh, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; eighth, Callie P. Naquin, St. Charles Parish; ninth, Danae N. Cowart, East Baton Rouge Parish; 10th, Jon “Tucker” T. Henderson, Natchitoches Parish.

Reining, 13 and under: first, Kaylea E. Marionneau, East Baton Rouge Parish; second Chaislyn A. Blanchard, St. Charles Parish; third, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish.

Reining, 14 and over: first, Jessi R. Monnin, Franklin Parish; second, Elizabeth M. Gilmore, Terrebonne Parish; third, Danae N. Cowart, East Baton Rouge Parish; fourth, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish.

Western showmanship, 13 and under: first, Peyton N. Wooley, St. Tammany Parish; second, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish; third, Aleigh R. Jean, St. Tammany Parish; fourth, Ava R. Kora, East Baton Rouge Parish; fifth, Anna G. Center, Avoyelles Parish; sixth, Collin A. Arnould, Vermilion Parish; seventh, Shelby G. Wendt, East Baton Rouge Parish; eighth, Julianna E. Easley, Livingston Parish; ninth, Kinsey C. Waits, Vermilion Parish; 10th, Chaislyn A. Blanchard, St. Charles Parish.

Western showmanship, 14 and over: first, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish; second, Marianne E. Coenen, Ouachita Parish; third, Hallie D. Herron, Franklin Parish; fourth, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; fifth, Amy C. Boudreaux, Lafayette Parish; sixth, Logan Adams, St. Tammany Parish; seventh, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish; eighth, Jon "Tucker" T. Henderson, Natchitoches Parish; ninth, Jolan E. Taylor, East Baton Rouge Parish; 10th, Rachel M. Irvin, Caddo Parish.

Open trail hunter, 13 and under: first, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; second, Anna G. Center, Avoyelles Parish; third, Blair E. Rozas, Avoyelles Parish; fourth, Caroline L. Kaough, Calcasieu Parish.

Open trail hunter, 14 and over: first, Rachel M. Irvin, Caddo Parish; second, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; third, Hallie D. Herron,Franklin Parish; fourth, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish; fifth, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish; sixth, Emily M. Lanie, Lafayette Parish.

Working hunter, All Ages: first, Emily M. Lanie, Lafayette Parish; second, Caroline L. Kaough, Calcasieu Parish; third, Marcus M. Meza, St. Landry Parish; fourth, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; fifth, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; sixth, Connor C. Stegeman, Lafayette Parish; seventh, Isabella G. Rodwig, St. Tammany Parish.

Equitation over fences: first, Marcus M. Meza, St. Landry Parish; second, Emily M. Lanie, Lafayette Parish; third, Caroline L. Kaough, Calcasieu Parish; fourth, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; fifth, Connor C. Stegeman, Lafayette Parish; sixth, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; seventh, Rebekah A. Hebert, Lafayette Parish; eighth, Isabella G. Rodwig, St. Tammany Parish.

Hunter under saddle, 13 and under: first, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; second, Anna G. Center, Avoyelles Parish; third, Blair E. Rozas, Avoyelles Parish; fourth, Gianna M. Gross, St. Tammany Parish; fifth, Caroline L. Kaough, Calcasieu Parish; sixth, Peyton N. Wooley, St. Tammany Parish; seventh, Marcus M. Meza, St. Landry Parish; eighth, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish.

Hunter under saddle, 14 and over: first, Emily M. Lanie, Lafayette Parish; second Hallie D. Herron, Franklin Parish; third, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; fourth, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish; fifth, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; sixth, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish; seventh, Isabelle G. Rodwig, St. Tammany Parish; eighth, Rebekah A. Hebert, Lafayette Parish; ninth, Rachel M. Irvin, Caddo Parish; 10th, Grace M. Bass, East Baton Rouge Parish.

Hunter seat equitation, 13 and under: first, Anna G. Center, Avoyelles Parish; second, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; third, Blaire Rozas, Avoyelles Parish; fourth, Caroline L. Kaough, Calcasieu Parish; fifth, Marcus M. Meza, St. Landry Parish; sixth, Gianna M. Gross, St. Tammany Parish; seventh, Peyton N. Wooley, St. Tammany Parish; eighth, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish.

Hunter seat equitation, 14 and over: first, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish; second, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; third, Emily M. Lanie, Lafayette Parish; fourth Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; fifth, Hallie D. Herron, Franklin Parish; sixth, Rachel M. Irvin, Caddo Parish; seventh, Isabella G. Rodwig, St. Tammany Parish; eighth, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish; ninth, Grace M. Bass, East Baton Rouge Parish; 10th, Rebekah A. Hebert, Lafayette Parish.

Dressage, 13 and under: first, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; second, Anna G. Center, Avoyelles Parish; third, Caroline L. Kaough, Calcasieu Parish; fourth, Connor C. Stegeman, Lafayette Parish.

Dressage, 14 and over: first, Isabella G. Rodwig, St. Tammany Parish; second, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish.

Hunter showmanship, 13 and under: first, Peyton N. Wooley, St. Tammany Parish; second, Blair E. Rozas, Avoyelles Parish; third, Gianna M. Gross, St. Tammany Parish; fourth, Caroline L. Kaough, Calcasieu Parish; fifth, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; sixth, Anna G. Center, Avoyelles Parish.

Hunter showmanship, 14 and over: first, Hallie D. Herron, Franklin Parish; second, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish; third, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish; fourth, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; fifth, Rebekah A. Hebert, Lafayette Parish; sixth, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; seventh, Emily M. Lanie, Lafayette Parish.

Special needs showmanship, all ages: first, Derek L. McGraw, Vernon Parish.

Special needs trail, all ages: first, Derek L. McGraw, Vernon Parish; second, Connor J. Covalt, Acadia Parish.

Quarter horse gelding: grand champion, Hallie D. Herron, Franklin Parish; reserve champion, Collin A. Arnould, Vermilion Parish.

Quarter horse mare: grand champion, Emma Marangos, East Baton Rouge Parish; reserve champion, Evan M. Privat, Lafayette Parish.

Any other breed gelding: grand champion, Rebekah Hebert, Lafayette Parish; reserve champion, Carrie A. Smith, Jackson Parish.

Any other breed mare: grand champion, Derek L. McGraw, Vernon Parish; reserve champion, Zoe Cazayoux, Lafayette Parish.

Appaloosa gelding: grand champion, Emma M. Poiencot, St. Landry Parish.

Paint horse gelding: grand champion, Gianna M. Gross, St. Tammany Parish; reserve champion, Madison N. Pollet, West Feliciana Parish.

Paint horse mare: grand champion, Blair E. Rozas, Avoyelles Parish; reserve champion, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish.

Arabian Gelding: grand champion, Ashlyn E. Booty, East Baton Rouge Parish.

Miniature horse mare: grand champion , Madison C. Hess, Terrebonne Parish; reserve champion, Tommy M. Perez, Lafourche Parish.

Rate This Article:

Have a question or comment about the information on this page?

Innovate . Educate . Improve Lives

The LSU AgCenter and the LSU College of Agriculture

Top