Louisiana youths named champions at 83rd annual LSU AgCenter Livestock Show

Richard Bogren  |  2/21/2018 2:41:13 PM

(02/21/18) GONZALES, La. — Hundreds of young people from across Louisiana were named state champions during the 83rd annual LSU AgCenter Livestock Show held Feb. 13 to 20 at the Lamar-Dixon Expo Center.

To qualify for the state show, competitors had to first participate in parish and district livestock shows across Louisiana. At the state show, 1,816 youths exhibited 2,694 breeding animals, 1,241 market animals and 1,414 birds, according to the AgCenter Livestock Show manager Dwayne Nunez.

Judges at the LSU AgCenter Livestock Show determined more than 2,000 state champions in various breeds of beef and dairy cattle, goats, hogs, poultry and sheep.


Although the event showcases examples of the state’s important livestock industries, AgCenter administrators say it is much more than that.


“This show is much more about recognizing champion young people than it is about naming champion animals,” said Bill Richardson, LSU vice president for agriculture. “Every youngster who participated in this show is a champion because of the dedication, skills and knowledge they’ve demonstrated by caring for their animals.”

The 2018 show was presented by Gerry Lane Enterprises and Nutrien. With additional funding from the Meraux Foundation, said Vickie Hutchinson, director of development for AgCenter livestock programs.

Other top-level donors included First South Farm Credit, Sunshine Quality Solutions, Louisiana Cattlemen’s Association, Louisiana Land Bank and Mosaic, she said.

The Arlene and Joseph Meraux Charitable Foundation endowment supported awards for Supreme Champion animals in all six breeding species — beef cattle, dairy, poultry, sheep, goats and swine. The winners were:

Supreme Champion Beef Bull — Marcelino Rodriguez, Caddo Parish 4-H.

Supreme Champion Beef Heifer — Leslie Rodriguez, Caddo Parish 4-H.

Supreme Champion Dairy — Megan Mincey, Denham Springs FFA.

Supreme Champion Goat Buck — Chloe Ayo, Lafourche Parish 4-H.

Supreme Champion Goat Doe — Sarah Kennedy, St. Tammany Parish 4-H.

Supreme Champion Sheep Ram — Mackenzie Castro, Assumption Parish 4-H.

Supreme Champion Sheep Ewe — Mackenzie Castro, Assumption Parish 4-H.

Supreme Champion Swine — Carson LeBlanc, St. James Parish 4-H.

Supreme Champion Poultry — Jarrett Allemand, Terrebonne Parish 4-H.

Richardson said the livestock show demonstrates the result of years of hard work on the part of the 4‑H and FFA members.

“But we also see the support of parents, teachers, volunteer leaders and others who helped them along the way,” Richardson said.

Six exhibitors earned Premier Exhibitor awards, which place emphasis and recognition on exhibitors’ knowledge and skills in the 4-H and FFA livestock projects. Supported by an endowment from Gerry Lane Enterprises in Baton Rouge, the program is available to participants exhibiting beef, dairy, swine, sheep, poultry and goats. The program tests all facets of youths’ proficiency in their livestock projects through an interview, a resume, a test, a skill-a-thon and showing ability.

Jaryn Darr, a St. James Parish 4-H’er, received the Price LeBlanc Champion Livestock Award, which is presented to one grand champion market animal each year from among five species — steers, swine, sheep, chickens and goats. The award is funded by an endowment from Price LeBlanc, a Baton Rouge automobile dealership.

Junior, intermediate and senior champion showmanship awards were presented to exhibitors in each of the eight animal categories — dairy cattle, beef cattle, swine, exhibition poultry, broiler poultry, sheep, breeding goats and market goats. Supported by an endowment from Nutrien, awards were presented in the junior 9- to 11-year-old, intermediate 12- to 14-year-old and senior 15-year-olds and up divisions.

The livestock show also includes a quality assurance and ethics certification program that educates youth on proper and ethical use of animal health products ensuring a high-quality, wholesome product.

Organizers say youth livestock projects provide a means for families to come together to participate in quality educational activities. Young people say participating in the program gives them opportunities to make new friends, see old friends and gain valuable experience. And everyone agrees it helps youngsters develop character and hone skills that will benefit them, their families and their communities throughout their lives.

Following is a list of additional winners in various livestock categories and their home parishes and 4‑H or FFA affiliation:

Broilers


Champion Pen of Broilers — Will Pleasant, Natchitoches Parish 4-H.


Reserve Champion Pen of Broilers — Sydni Walker, Jefferson Davis Parish 4-H.

Exhibition Poultry


Best Bird of Show — Jarrett Allemand, Terrebonne Parish 4-H.

Champion Bantam Game — Carmen Simoneaux, Lafayette Parish 4-H.

Reserve Champion Bantam Game — Jarrett Allemand, Terrebonne Parish 4-H.

Champion Bantam Modern Game — Jarrett Allemand, Terrebonne Parish 4-H.

Reserve Champion Bantam Modern Game — Quaid Durbin, Vernon Parish 4-H.

Champion Bantam Single Comb Clean Leg — Daisy Duke, Caldwell Parish 4-H.

Reserve Champion Bantam Single Comb Clean Leg — Breianna Roussel, St. James Parish 4-H.

Champion Bantam Rose Comb Clean Leg — Karlie Blanchard, St. Mary Parish 4-H.

Reserve Champion Bantam Rose Comb Clean Leg — Gabrielle O’Neal, Rapides Parish 4-H.

Champion Bantam All Other Comb Clean Leg — Mollie Bailey, Livingston Parish 4-H.

Reserve Champion Bantam All Other Comb Clean Leg — Mollie Bailey, Livingston Parish 4-H.

Champion Bantam Feather Leg — Lauren Theall, Lafayette Parish 4-H.

Reserve Champion Bantam Feather Leg— Gabrielle O’Neal, Rapides Parish 4-H.

Bantam Better Patterned Breed Male — Peyton Daigrepoint, Avoyelles Parish 4-H.

Bantam Better Patterned Breed Female — Gabrielle O’Neal, Rapides Parish 4-H.

Champion Bantam — Jarrett Allemand, Terrebonne Parish 4-H.

Reserve Bantam — Karlie Blanchard, St. Mary Parish 4-H.

Champion Standard American — Layne Battaglio, St. Mary Parish 4-H.

Reserve Standard American — Sydney Norris, Rapides Parish 4-H.

Champion Standard Asiatic — Justin Pellerin, Rapides Parish 4-H.

Reserve Champion Standard Asiatic — Maddison Pollet, West Feliciana Parish 4-H.

Champion Standard English — Sydney Norris, Rapides Parish 4-H.

Reserve Champion Standard English — Robert Lawrence, Livingston Parish 4-H.

Champion Standard Mediterranean — Jason Freeman, Vermilion Parish 4-H.

Reserve Champion Standard Mediterranean — Averi Thibodeaux, Jefferson Davis Parish 4-H.

Champion Standard Continental — Gabrielle O’Neal, Rapides Parish 4-H.

Reserve Champion Standard Continental — Maggie Badon, St. Tammany Parish 4-H.

Champion Any Other Standard Breed — Erin Jines, East Baton Rouge Parish 4-H.

Reserve Champion Any Other Standard Breed — Jacob Talarchyk, Webster Parish 4-H.

Best Patterned Breed, Male — Layne Battaglio, St. Mary Parish 4-H.

Best Patterned Breed, Female — Sydney Norris, Rapides Parish 4-H.

Champion Standard — Jason Freeman, Vermilion Parish 4-H.

Reserve Standard — Erin Jines, East Baton Rouge Parish 4-H.

Market Goats


Champion Market Goat — Kade Huval, St. Martin Parish 4-H.


Reserve Champion Market Goat — Keri Landry, St. Mary Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Market Goat — Chaylee Beard, Jefferson Davis Parish 4-H.


Reserve Champion Louisiana-bred Market Goat — Josie Miller, Calcasieu Parish 4-H.

Breeding Goats


Champion Purebred Boer Buck — Chloe Ayo, Lafourche Parish 4-H.


Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Purebred Boer Buck — Josh Becnel, Lafourche Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Purebred Boer Buck — Sydney Pearce, Cameron Parish 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred Purebred Boer Doe — Chloe Ayo, Lafourche Parish 4-H.


Reserve Champion Purebred Boer Doe — Shelby Giroir, Assumption Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Purebred Boer Doe — Brylie Aucoin, Livingston Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Percentage Boer Buck — Chloe Ayo, Lafourche Parish 4-H.

Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Percentage Boer Buck — Joshua Becnel, Lafourche Parish 4-H.

Champion Percentage Boer Doe — Sarah Kennedy, St. Tammany Parish 4-H.


Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Percentage Boer Doe — Chloe Ayo, Lafourche Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Percentage Boer Doe — Carsyn Ayo, Lafourche Parish 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred Purebred Pigmy Buck — Berlin Raidl, Lafourche Parish 4-H.

Reserve Champion Purebred Pigmy Buck — Gracie Hicks, Avoyelles Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Purebred Pigmy Buck — Madison Hess, Terrebonne Parish 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred Purebred Pigmy Doe — Berlin Raidl, Lafourche Parish 4-H.

Reserve Champion Purebred Pigmy Doe — Berlin Raidl, Lafourche Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Purebred Pigmy Doe — Hallie Kay, Vernon Parish 4-H.


Champion Any Other Breed Buck — Sarah Kennedy, Covington High School FFA.


Reserve Champion Any Other Breed Buck — Garrett Manuel, St. Landry Parish 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred Any Other Breed Doe — Sarah Kennedy, Covington High School FFA.


Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Any Other Breed Doe — Sarah Kennedy, Covington High School FFA.


Champion Commercial Doe — Keri Landry, St. Mary Parish 4-H.


Reserve Champion Commercial Doe — Sarah Kennedy, St. Tammany Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Commercial Doe — Carson Ayo, Lafourche Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Commercial Doe — Chloe Ayo, Lafourche Parish 4-H.

Champion Nigerian Dwarf Buck — Zoe Cazayoux, Lafayette Parish 4-H.

Reserve Champion Nigerian Dwarf Buck — Carly Talley, Washington Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Nigerian Dwarf Buck — Austin Johnson, Vernon Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Nigerian Dwarf Buck — Marisa Nacio, Terrebonne Parish 4-H.

Champion Nigerian Dwarf Doe — Emmerson Lyons, St. Landry Parish 4-H.

Reserve Champion Nigerian Dwarf Doe — Taylor Savoy, Jefferson Davis Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Nigerian Dwarf Doe — Zoe Cazayoux, Lafayette Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Nigerian Dwarf Doe — Allie Roheim, St. Tammany Parish 4-H.

Champion Myotonic Buck — Josie Deshotel, Evangeline Parish 4-H.

Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Myotonic Buck — Emily Blanchard, Lafayette Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Myotonic Buck — Hallie Kay, Vernon Parish 4-H.

Champion Myotonic Doe — Josie Deshotel, Evangeline Parish 4-H.

Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Myotonic Doe — Emily Blanchard, Lafayette Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Myotonic Doe — Hallie Kay, Vernon Parish 4-H.

Champion Nubian Buck — Adam Stelly, St. Landry Parish 4-H.

Reserve Champion Nubian Buck — Payton Johnson, Vernon Parish 4-H.

Champion Nubian Doe — Luke Lirette, Iberville Parish 4-H.

Reserve Champion Nubian Doe — Adam Stelly, St. Landry Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Nubian Doe — Austin Johnson, Vernon Parish 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred Any Other Breed Dairy Buck — Emily Tucker, Livingston Parish 4-H.

Reserve Champion Any Other Breed Dairy Buck — Bruce Woodson, Livingston Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Any Other Breed Dairy Buck — Emily Tucker, Livingston Parish 4-H.

Champion Any Other Breed Dairy Doe — Brylon Boggs, St. Martin Parish 4-H.

Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Any Other Breed Dairy Doe — Emily Tucker, Livingston Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Any Other Breed Dairy Doe — Emily Tucker, Livingston Parish 4-H.

Market Swine

Champion Hog — Jaryn Darr, St. James Parish 4-H.

Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Hog — Grant Racca, Iowa FFA.

Reserve Champion Louisiana-bred Hog — Guy Hayes, Allen Parish 4-H.

Champion Duroc — Hunter Lepretre, Vermilion Parish 4-H.

Reserve Champion Duroc — Cade Tate, Calcasieu Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Duroc — Owen Domingue, Lafayette Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Duroc — Katie Domingue, Vermilion Parish 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred Hampshire — Guy Hayes, Allen Parish 4-H.

Reserve Champion Hampshire — Hallie Landry, St. Mary Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Hampshire — Brayden Racca, Calcasieu 4-H.

Champion Yorkshire — Keri Landry, St. Mary Parish 4-H.

Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Yorkshire — Kylie Browne, Iowa High FFA.

Reserve Champion Louisiana-bred Yorkshire — Bailey Richard, St. James Parish 4-H.

Champion Any Other Breed — Landon Fontenot, Cameron Parish 4-H.

Reserve Champion Any Other Breed — Allison Simmons, Many High FFA.

Champion Louisiana-bred Any Other Breed — Layne Rivers, Tangipahoa 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Any Other Breed — Jake Poirrier, St. James Parish 4-H.

Champion Barrow — Jaryn Darr, St. James Parish 4-H.

Reserve Champion Barrow — Hallie Landry, St. Mary Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Barrow — Alex Foret, St. James Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Barrow — Caroline Webb, Jefferson Davis Parish 4-H.

Champion Cross and Champion Louisiana-bred Bred Cross — Grant Racca, Iowa FFA.

Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Cross — Kennedy Marceaux, Vermilion Parish 4-H.

Breeding Swine


Champion Duroc — Madalyn Turner, Ascension Parish 4-H.


Reserve Champion Duroc — Sydney Rivers, Tangipahoa Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Duroc — Bryce Marks, West Baton Rouge Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Duroc — Grace Jacobsen, Tangipahoa Parish 4-H.


Champion Hampshire — Ethan Delaune, Ascension Parish 4-H.


Reserve Champion Hampshire — Malorie Langlois, Denham Spring High FFA.

Champion Louisiana-bred Hampshire — Emma-Claire Latiolais, Iberia Parish 4-H.

Champion Yorkshire — Sydney Rivers, Tangipahoa Parish 4-H.


Reserve Champion Yorkshire — Mallory LaBauve, St. James Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Yorkshire — Christian Hargroder, Lafayette Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Yorkshire — Emily Dupuis, Jefferson Davis Parish 4-H.


Champion Any Other Breed — Dylan Fontenot, Springfield High FFA.


Reserve Champion Any Other Breed — Ezra Nobles, Washington Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Any Other Breed — Austin Champagne, St. Mary Parish 4-H.


Reserve Champion Louisiana-bred Any Other Breed — Colt Short, Tangipahoa Parish 4-H.

Champion Commercial Gilt — Carson Leblanc, St. James Parish 4-H.

Reserve Champion Commercial Gilt — Layken Fontenot, Cameron Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Commercial Gilt — Grant Racca, Iowa FFA.

Reserve Champion Louisiana-bred Commercial Gilt — Hayden Brack, St. James Parish 4-H.

Market Lambs


Champion Market Lamb — Mackenzie Castro, Assumption Parish 4-H.

Reserve Champion Market Lamb — Ravin Louque, St. James Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Market Lamb — Everett Hulin, Vermilion Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Market Lamb — Everett Hulin, Vermilion Parish 4-H.


Breeding Sheep

Champion and Champion Louisiana-bred Suffolk Ram — Angelle Delcambre, Cameron Parish 4-H.

Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Suffolk Ram — Laura Zaunbrecher, Jefferson Davis Parish 4-H.

Champion Suffolk Ewe — Madison Hess, Terrebonne Parish 4-H.

Reserve Champion Suffolk Ewe — Mattie Sonnier, Calcasieu Parish 4-H.


Champion Dorset Ram — Matthew Mahler, Lafourche Parish 4-H.

Champion Hampshire Ram — Mackenzie Castro, Assumption Parish 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred Hampshire Ewe — Zoie Zaunbrecher, Acadia Parish 4-H.

Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Hampshire Ewe — Megan Davidson, St. Landry 4=H

Champion and Champion Louisiana-bred Southdown Ram — Kameron Martin, Northshore High School FFA.

Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Southdown Ram — Alexandra Reeves, Northshore High School FFA.

Champion Southdown Ewe — Bailey Willis, Morehouse Parish 4-H.

Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Southdown Ewe — Caitlyn Caddock, Northshore High School FFA.

Reserve Champion Louisiana-bred Southdown Ewe — Easen Mentel, Northshore High School FFA.

Champion Any Other Breed Ram — Jacob Fontenot, Acadia Parish 4-H.

Reserve Champion Any Other Breed Ram — Kaleb Fontenot, Acadia Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Any Other Breed Ram — Caitlyn Caddock, Northshore High School FFA.

Reserve Champion Louisiana-bred Any Other Breed Ram — Jacob Negueloua, Northshore High School FFA.


Champion Any Other Breed Ewe — Sarah Kennedy, Covington High School FFA.

Reserve Champion Any Other Breed Ewe — Hannah LeBlanc, Acadia Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Any Other Breed Ewe — Emma-Claire Latiolais, Iberia Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Any Other Breed Ewe — Kathryn LeBlanc, Acadia Parish 4-H.


Champion Commercial Ewe — Mackenzie Castro, Assumption Parish 4-H.

Reserve Champion Commercial Ewe — Zoie Zaunbrecher, Acadia Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Commercial Ewe — Mattie Sonnier, Bell City High School FFA.

Reserve Champion Louisiana-bred Commercial Ewe — Emily Zaunbrecher, Acadia Parish 4-H.

Market Steers


Champion Overall Steer — Carmyn Castrogovannie, Ascension Parish 4-H.


Reserve Champion Overall Steer — Maggy Fruge, Calcasieu Parish 4-H.

Champion Brahman Influence Steer — Kade Fontenot, Calcasieu Parish 4-H.


Reserve Champion Brahman Influence Steer — Grant Racca, Iowa High FFA.


Champion Non-Brahman Influence Steer — Carmyn Castrogovannie, Ascension Parish 4-H.


Reserve Champion Non-Brahman Influence Steer — Maggy Fruge, Calcasieu Parish 4-H.


Miniature Beef Cattle

Champion and Champion Louisiana-bred Zebu Influenced Bull — Luke Smith, Cameron Parish 4-H.

Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Zebu Influenced Bull — Maeleigh Connor, Cameron Parish 4-H.

Champion Zebu Influenced Heifer — Lance Smith, Cameron Parish 4-H.

Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Zebu Influenced Heifer — Reagan Veronie, Cameron Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Zebu Influenced Heifer — Jaycee Dockins, South Cameron High FFA.

Champion Non-Zebu Influenced Bull — Sidney Theriot, Jefferson Davis Parish 4-H.

Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Non-Zebu Influenced Bull — Whitney Veronie, Cameron Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Non-Zebu Influenced Bull — Maeleigh Conner, Cameron Parish 4-H.

Champion Non-Zebu Influenced Heifer — Landon DeShields, Cameron Parish 4-H.

Reserve Champion Non-Zebu Influenced Heifer — Jace Fontenot, Calcasieu Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Non-Zebu Influenced Heifer — Sidney Theriot, Jefferson Davis Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Non-Zebu Influenced Heifer — Sidney Theriot, Jefferson Davis Parish 4-H.

Breeding Beef


Champion and Champion Louisiana-bred Angus Bull — Carson Crochet, West Baton Rouge Parish 4-H.


Reserve Champion Angus Bull — Olivia Shepard, Calcasieu Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Angus Bull — Trey DelaHoussaye, Iberia Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Angus Heifer — Leslie Rodriguez, Caddo Parish 4-H.


Reserve Champion Angus Heifer — Olivia Shepard, Calcasieu Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Angus Heifer — Leslie Rodriguez, Caddo Parish 4-H.

Champion Beefmaster Bull — Jeanne Marie Fontenot, Evangeline Parish 4-H.


Reserve Champion Beefmaster Bull — Kayl Tassin, 5th Ward Junior High FFA.

Champion Louisiana-bred Beefmaster Bull — Morgan McDaniel, Ville Platte FFA.

Reserve Champion Louisiana-bred Beefmaster Bull — Paige Zeringue, Ascension Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Beefmaster Heifer — Grant Racca, Iowa FFA.


Reserve Champion Beefmaster Heifer — Kayl Tassin, 5th Ward Junior High FFA.

Reserve Champion Louisiana-bred Beefmaster Heifer — Mallon Touvell, Calcasieu Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Braford Bull — Gene Natali, Iowa High FFA.


Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Braford Bull — Mia Daigle, Cameron High FFA.


Champion and Champion Louisiana-bred Braford Heifer — Luke Natali, Calcasieu Parish 4-H.


Reserve Champion and Reserve Louisiana-bred Braford Heifer — Hannah Doucet, Cameron Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Braford Base Bull — Bralen Bertrand, South Cameron High FFA.


Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Braford Base Bull — Maeleigh Conner, Cameron Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Braford Base Heifer — Jayden Nunez, Cameron Parish 4-H.


Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Braford Base Heifer — Ryann Landry, Cameron Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Brahman Bull — Oran Ardoin, Jefferson Davis Parish 4-H.


Reserve Champion Brahman Bull — Sadie Jenkins, Covington FFA.

Reserve Champion Louisiana-bred Brahman Bull — Daryn Scriber, Claiborne Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Brahman Heifer — Madison Plaisance, Tangipahoa Parish 4-H.


Reserve Champion Brahman Heifer — Grace McCall, Calcasieu Parish 4-H.


Reserve Champion Louisiana-bred Brahman Heifer — Reilly Boling, Vermilion Parish 4-H.

Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Brangus Bull — Addyson Gautreaux, Acadia Parish 4-H.


Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Brangus Bull — Blayze Saltzman, Cameron Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Brangus Heifer — Taylor Faul, Acadia Parish 4-H.


Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Brangus Heifer — Taylor Faul, Acadia Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Charolais Bull — Jordan Sharp, Catahoula Parish 4-H.


Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Charolais Bull — Thomas Doré, Iberia 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Charolais Heifer — Camryn Castrogovannie, Ascension Parish 4-H.


Reserve Champion Charolais Heifer — Georgia Philen, Natchitoches Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Charolais Heifer — Thomas Doré, Iberia 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred Hereford Bull — Marcelina Rodriguez, Caddo Parish 4-H.


Reserve Champion Hereford Bull — Morgan Thompson, East Baton Rouge Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Hereford Bull — Katelyn Dowies, Allen Parish 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred Hereford Heifer — Kara LeBeouf, Beauregard Parish 4-H.


Reserve Champion Hereford Heifer — Kara LeBeouf, Beauregard Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Hereford Heifer — Leslie Rodriguez, Caddo Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Red Brahman Bull — Anna Smith, Pointe Coupee Parish 4-H.


Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Red Brahman Bull — Sadie Jenkins, Covington Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Red Brahman Heifer — Reilly Boling, Vermilion Parish 4-H.


Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Red Brahman Heifer — Leah Thibodeaux, Acadia Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Red Brangus Bull —


Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Red Brangus Bull —


Champion and Champion Louisiana-bred Red Brangus Heifer —


Reserve Champion Red Brangus Heifer —


Reserve Champion Louisiana-bred Red Brangus Heifer —


Champion and Champion Louisiana-bred Santa Gertrudis Bull — Cali Green, Holden High FFA.

Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Santa Gertrudis Bull — James Desselle, Louisiana School for the Agricultural Sciences FFA.

Champion Santa Gertrudis Heifer — Mia Wiley, Avoyelles Parish 4-H.

Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Santa Gertrudis Heifer — Ethan Wiley, Avoyelles Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Santa Gertrudis Heifer — Parker Juneau, Avoyelles Parish 4-H.

Champion Simbrah Bull — Charlee Bell, Jefferson Davis Parish 4-H.

Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Simbrah Bull — Lucas Trosclair, South Cameron FFA.

Reserve Champion Louisiana-bred Simbrah Bull — Scott Berzas, Evangeline Parish 4-H.

Champion Simbrah Heifer — Lizzie Herpin, Acadia Parish 4-H.

Reserve Champion and Champion Louisiana-bred Simbrah Heifer — Trent Broussard, Acadia Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Simbrah Heifer — Trent Broussard, Acadia Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Simmental Bull — Lauren Wheat, Allen Parish 4-H.


Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Simmental Bull — Joseph Lingo, West Carroll Parish 4-H.


Champion Simmental Heifer — Richard Canterbury, Lincoln Parish 4-H.


Reserve Champion Simmental Heifer — Ali Conner, Calcasieu Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Simmental Heifer — Luke Domingue, Lafayette Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Simmental Heifer — Brody Babin, Ascension Parish 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred, Any Other Breed, Brahman Influence Bull — Grant Racca, Iowa High FFA.

Reserve Champion, Any Other Breed, Brahman Influence Bull — Brett King, Cameron Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred, Any Other Breed, Brahman Influence Bull — Jacie Phelps, Calcasieu Parish 4-H.


Champion Any Other Breed, Brahman Influence Heifer — Grant Racca, Iowa High FFA.

Reserve Champion, Any Other Breed, Brahman Influence Heifer — Joseph Natali, Calcasieu Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred, Any Other Breed, Brahman Influence Heifer — Shelby Phelps, Lafourche Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred, Any Other Breed, Brahman Influence Heifer — Ashley Pugh, East Feliciana Parish 4-H.


Champion and Champion Louisiana-bred Any Other Breed, Non-Brahman Influence, Bull — Hayden Verrett, Westlake High School FFA.


Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Any Other Breed, Non-Brahman Influence, Bull — John Hains, Acadia Parish 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred Any Other Breed, Non-Brahman Influence, Heifer — Grant Racca, Iowa High School FFA.

Reserve Champion Any Other Breed, Non-Brahman Influence, Heifer — Megan Mincey, Denham Springs High School FFA.

Reserve Champion Louisiana-bred Any Other Breed, Non-Brahman Influence, Heifer — Garren Natali, Calcasieu Parish 4-H.


Champion Commercial Heifer, Brahman — Kade Fontenot, Bell City FFA.


Reserve Champion Commercial Heifer, Brahman — Saige Tassin, Covington High FFA.


Champion Commercial Heifer, Non-Brahman — Clifton Hood, Assumption Parish 4-H.


Reserve Champion Commercial Heifer, Non-Brahman — Keri Landry, St. Mary Parish 4-H.

Dairy

Champion Jersey — Megan Mincey, Denham Springs FFA.

Reserve Champion Jersey — Marie Thibodeaux, Jefferson Davis Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Jersey — Hannah Nielson, Washington Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Jersey — Blayne Salley, Sabine Parish 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred Ayrshire — Colin Uzee, Lafourche Parish 4-H.

Reserve Champion Ayrshire — Skylar McCullough, West Carroll Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Ayrshire — Eric Windham, West Carroll Parish 4-H.

Champion and Champion Louisiana-bred Holstein — John Faunce, Tangipahoa Parish 4-H.

Reserve Champion and Reserve Champion Louisiana-bred Holstein — John Faunce, Tangipahoa Parish 4-H.

Champion Any Other Breed — Makayla Corder, Acadia Parish 4-H.

Reserve Champion Any Other Breed — Charlee Sistrunk, Morehouse Parish 4-H.

Champion Louisiana-bred Any Other Breed — Easton Smith, Washington Parish 4-H.

Reserve Champion Louisiana-bred Any Other Breed — Fallon Stelly, Vermilion Parish 4-H.

Commercial Dairy

Champion Commercial Dairy Heifer — Trudy Hebert, Beauregard Parish 4-H.

Reserve Champion Commercial Dairy Heifer — Dani Thibodeaux, Jefferson Davis Parish 4-H.

Champion Commercial Dairy Cow — Kyle Sonnier, Jefferson Davis Parish 4-H.

Reserve Champion Commercial Dairy Cow — Cody Doiren, Lafourche Parish 4-H.

showing goats.jpg thumbnail

Contestants show their goats at the 83rd annual LSU AgCenter Livestock Show on Feb. 11, 2018, at the Lamar-Dixon Expo Center in Gonzales. Photo by Olivia McClure/LSU AgCenter

Rate This Article:

Have a question or comment about the information on this page?

Innovate . Educate . Improve Lives

The LSU AgCenter and the LSU College of Agriculture

Top