4-H, FFA State Horse Show results released

Richard Bogren  |  7/15/2016 6:49:09 PM

(07/15/16) GONZALES, La. – Results have been released from the 47th Annual Louisiana 4-H and FFA State Horse Show held July 9-13, 2016.

Coordinated by the LSU AgCenter, the event was held at the Lamar Dixon Expo Center.

Premier Exhibitor awards sponsored by the Gerry Lane Foundation are given to participants who display a true knowledge of the horse program. Each exhibitor is tested on skills and knowledge of horses through an exam, interview and résumé.

The 2016 Horse Premier Exhibitor is Emily Lanie, of Lafayette Parish, who received a $1,000 savings bond and a Premier Exhibitor jacket and belt buckle.

Other finishers were second, Connor Waits, of Vermilion Parish; third, Isabella Rodwig, of St. Tammany Parish; fourth, Sarah English, of St. Tammany Parish; fifth, Ryann Simon, of Lafayette Parish. Each was presented a trophy.

The Louisiana Equine Council presented $125 scholarship awards to the following all-around high point winners:

Timed events, 13 years and under: Joella Seay, Union Parish.

Timed events, 14 years and older: Delani Lasseigne, Terrebonne Parish.

Ranch events, 13 years and under: Grace Dubois, Lafayette Parish.

Ranch events, 14 years and older: Ethan Blackmer, Vermilion Parish, and Isabel Dawson, Richland Parish.

Western events, 13 years and under: Riley Brumfield, Lafourche Parish.

Western events, 14 years and older: Abigail Guin, Webster Parish.

Hunter events, 13 years and under: Aulyssa Wiggins, East Baton Rouge Parish.

Hunter events, 14 years and older: Emily Lanie, Lafayette Parish.

Ronnie Bertinot, of Arnaudville in St. Landry Parish, was named the LSU AgCenter 2016 Horse Leader of the Year. Bertinot has served as a horse leader for the past seven years and has been a Master Horseman for six years.

He has been actively involved in the 4-H Horse Camp in New Iberia for the past eight years, along with attending and assisting with each new Master Horseman class to provide personal help to new students working on basic tasks of groundwork, safety and rider skill development.

His volunteer services includes assisting youth in St. Landry and Jefferson Davis parishes as well as helping at Clover College, horse camps, St. Landry horse clinics and parish shows, and St. Landry trail rides.

Bertinot has served on the Southwest Region Master Horseman Advisory Committee for the past six years, working cooperatively with other parents and leaders to complete work days for trail preparation for the Master Horseman Benefit Trail Ride. He also serves on the planning committee for Acadiana 4-H Horse Camp and has worked with the Acadiana Therapeutic Riding Organization in conducting weekly sessions to help people with physical, mental, emotional and psychological disabilities improve motor skills through equine therapy.

Other award winners are:

Public Speaking, Junior Division: First, Grey Cummins, St. Tammany Parish.

Public Speaking, Senior Division: First, Noah Roheim, St. Tammany Parish, who received a $125 scholarship premium.

Individual Demonstration, Junior Division: First, Hailey Privat, Lafayette Parish; second, Hayley Hillman, Lafayette Parish; third, Alli Roheim, St. Tammany Parish; fourth, Celine Auzenne Vermilion Parish.

Individual Demonstration, Senior Division: First, Isabella Rodwig, St. Tammany Parish; second, Theadora Dawson, Richland Parish; third, Isabela Dawson, Richland Parish; fourth, Tucker Henderson, Natchitoches Parish; fifth, Jaicie Womack, Winn Parish.

The first place senior division winner received a $125 scholarship premium.

Team Demonstrations, Junior Division: First, Isabelle Gonzalez and Broty Stelly, Lafayette Parish; Parish; second, Shelby Baroker and Kinsey Waits, Vermilion Parish; Parish; third, Zoe Cazayoux and Hayley Hillman, Lafayette Parish.

Team Demonstrations, Open Division: First, Ann Byerley and Sarah English, St. Tammany Parish.

The first place senior division team winners each received a $125 scholarship premium.

Quiz Bowl, Junior Division: First, Theodora Dawson, Abby Claire Hillman and Taylor Nolan, Richland Parish; second, Zoe Cazayoux, Isabelle Gonzalez, Hayley Hillman and Hailey Privat, Lafayette Parish; third, Celine Auzenne, Aaron Blackmer, Haylee Bourque and Cyla Covalt, Vermilion Parish.

Quiz Bowl, Open Division: First, Isabella Dawson, Chloe Hillman, Zadie Robertson and Camille Watts, Richland Parish; second, Emily Lanie, Jacob Martin, Ryan Simon and Broty Stelly, Lafayette Parish; third, Callie Delee, Lauren Mendenall and Madison Polett, West Feliciana Parish.

The first place senior division winners received $125 scholarship premiums.

Junior Horse Judging

Junior Individual Halter: First, Cassidy Sweat, Beauregard Parish; second, Isabelle Gonzalez, Lafayette Parish; third, Colin Uzee, Lafourche Parish; fourth, Hailey Privat, Lafayette Parish; fifth, McKenzie Hebert, Lafourche Parish.

Junior Team Halter: First, Zoe Cazayoux, Isabelle Gonzalez, Hayley Hillman and Hailey Privat, Lafayette Parish; second, McKenzie Hebert, Dani Percle and Colin Uzee, Lafourche Parish; third, Celine Auzenne, Aaron Blackmer and Haylee Bourque, Vermilion Parish; fourth, Lani LeBeouf, Cassidy Sweat and Parker Wascom, Beauregard Parish; fifth, Zoie Boudwin, Kaylie Ordoyne and Kylee Triche, Lafourche Parish.

Junior Individual Performance: First, Isabelle Gonzalez, Lafayette Parish; second, Zoe Cazayoux, Lafayette Parish; third, Aaron Blackmer, Vermilion Parish; fourth, Kylee Triche, Lafourche Parish; fifth, Colin Uzee, Lafourche Parish.

Junior Team Performance: First, Zoe Cazayoux, Isabelle Gonzalez, Hayley Hillman and Hailey Privat, Lafayette Parish; second, Celine Auzenne, Aaron Blackmer and Haylee Bourque, Vermilion Parish; third, McKenzie Hebert, Dani Percle and McKenzie Hebert, Lafourche Parish; fourth, Zoie Boudwin, Kaylie Ordoyne and Kylee Triche, Lafourche Parish; fifth, Lani LeBeouf, Cassidy Sweat and Parker Wascom, Beauregard Parish.

High Individual Junior: First, Isabelle Gonzalez, Lafayette Parish; second, Colin Uzee, Lafourche Parish; third, Cassiday Sweat, Beauregard Parish; fourth, Aaron Blackmer, Vermilion Parish; fifth, Celine Auzenne, Vermilion Parish.

High Team Junior: First, Zoe Cazayoux, Isabelle Gonzalez, Hayley Hillman and Hailey Privat, Lafayette Parish; second, McKenzie Hebert, Dani Percle and McKenzie Hebert, Lafourche Parish; third, Celine Auzenne, Aaron Blackmer and Haylee Bourque, Vermilion Parish; fourth, Lani LeBeouf, Cassidy Sweat and Parker Wascom, Beauregard Parish; fifth, Zoie Boudwin, Kaylie Ordoyne and Kylee Triche, Lafourche Parish.

Open Horse Judging

Open Individual Halter: First, Emily Lanie, Lafayette Parish; second, Ryan Simon, Lafayette Parish; third, Raegan Wascom, Beauregard Parish; fourth, Connor Waits, Vermilion Parish; fifth, Elizabeth Gilmore, Terrebonne Parish.

Open Team Halter: First, Emily Lanie, Jacob Martin, Ryan Simon and Broty Stelly, Lafayette Parish; second, Kara LeBeouf, Savannah LaBorde, Posey Simmons and Raegan Wascom, Beauregard Parish; third, Malorie Langlois, Megan Mincey and Maelyn Sicard, Livingston Parish; fourth, Hunter Bourque, Cody Covalt and Hannah Reed, Vermilion Parish; fifth, Cyla Covalt, Connor Waits, Clay Zaunbrecher and Ty Zaunbrecher, Vermilion Parish.

Open Individual Performance: First, Ryan Simon, Lafayette Parish; second, Emily Lanie, Lafayette Parish; third, Connor Waits, Vermilion Parish; fourth, Clay Zaunbrecher, Vermilion Parish; fifth, Noah Roheim, St. Tammany Parish.

Open Team Performance: First, Emily Lanie, Jacob Martin, Ryan Simon and Broty Stelly, Lafayette Parish; second, Kara LeBoeuf, Savannah LaBorde, Posey Simmons and Raegan Wascom, Beauregard Parish; third, Cyla Covalt, Connor Waits, Clay Zaunbrecher and Ty Zaunbrecher, Vermilion Parish; fourth, Hunter Bourque, Cody Covalt and Hannah Reed, Vermilion Parish; fifth, Malorie Langlois, Megan Mincey and Maelyn Sicard, Livingston Parish.

Overall High Individual Senior: First, Emily Lanie, Lafayette Parish; second, Ryan Simon, Lafayette Parish; third, Connor Waits, Vermilion Parish; fourth, Raegan Wascom, Beauregard Parish; fifth, Kara LeBeouf, Beauregard Parish.

Overall High Team Senior: First, Emily Lanie, Jacob Martin, Ryan Simon and Broty Stelly, Lafayette Parish; second, Kara LeBoeuf, Savannah LaBorde, Posey Simmons and Raegan Wascom, Beauregard Parish; third, Hunter Bourque, Cody Covalt and Hannah Reed, Vermilion Parish; fourth, Malorie Langlois, Megan Mincey and Maelyn Sicard, Livingston Parish; fifth, Cyla Covalt, Connor Waits, Clay Zaunbrecher and Ty Zaunbrecher, Vermilion Parish.

A $125 scholarship premium was presented to each member of the first place team.

Breakaway roping, 13 and under: First, Calvin J. "C.J." Covalt, Vermilion Parish; second, Dominic R. Broussard, Iberia Parish; third, Brooke E. Becnel, Livingston Parish; fourth, Bradley P. Christ, Vermilion Parish; fifth, Luke J. Dubois, Lafayette Parish.

Breakaway roping, 14 and over: First, Cody J. Waguespack, Ascension Parish; second, Wesley P. Vidrine, Evangeline Parish; third, Chloe B. Hillman, Richland Parish.

Tie-down roping, 13 and under: First, Dominic R. Broussard, Iberia Parish; second, Luke J. Dubois, Lafayette Parish; third, Calvin J. "C.J." Covalt, Vermilion Parish; fourth, Owen W. Brouillette, West Feliciana Parish.

Tie-down roping, 14 and over: First, Cody J. Waguespack, Ascension Parish; second, Wesley P. Vidrine, Evangeline Parish.

Stake race, 13 and under: First, Lauralee A. Guidry, Iberia Parish; second, Joella M. Seay, Union Parish; third, Madeline E. Hagan, Vernon Parish; fourth, Theadora S. Dawson, Richland Parish; fifth, Kelsi A. Fanguy, Vermilion Parish; sixth, Bailey M. Gauthier, Catahoula Parish; seventh, Kassidy K. Jones, Livingston Parish; eighth, Alexis M. Lege, Lafayette Parish; ninth, Lauren M. Mendenall, West Feliciana Parish; 10th, Callie J. Delee, West Feliciana Parish.

Stake race, 14 and over: First, Lani Y. Trahan, Vermilion Parish; second, Delani E. Lasseigne, Terrebonne Parish; third, Jansen D. Miller, Catahoula Parish; fourth, Logan Adams, St. Tammany Parish; fifth, Elizabeth A. Irvin, Caddo Parish; sixth, Jessi L. Bruno, Lafourche Parish; seventh, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; eighth, Dustin W. Domingue, Lafayette Parish; ninth, Victoria J. Byrd, East Baton Rouge Parish; 10th, Abby G. Chavalitlekha, East Baton Rouge Parish.

Pole bending, 13 and under: First, Kylie M. Cliburn, Ascension Parish; second, Madeline E. Hagan, Vernon Parish; third, Jaycelyn Davis, Tangipahoa Parish; fourth, Bailey M. Gauthier, Catahoula Parish; fifth, Hadley S. Smith, Caldwell Parish; sixth, Joella M. Seay, Union Parish; seventh, Mia C. Volentine, Caldwell Parish; eighth, Kaleb D. Babin, Ascension Parish; ninth, Ann M. Cline, Jefferson Davis Parish; 10th, Kelsi A. Fanguy, Vermilion Parish.

Pole bending, 14 and over: First, Lani Y. Trahan, Vermilion Parish; second, Delani E. Lasseigne, Terrebonne Parish; third, Elizabeth A. Irvin, Caddo Parish; fourth, Desi M. Lasseigne, Terrebonne Parish; fifth, Chloe B. Hillman, Richland Parish; sixth, Abby G. Petry, Jefferson Davis Parish; seventh, Dustin W. Domingue, Lafayette Parish; eighth, Jansen D. Miller, Catahoula Parish; ninth, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; 10th, Jessi L. Bruno, Lafourche Parish.

Barrel racing, 13 and under: First, Macie L. Langlois, Livingston Parish; second, Averie L. Vidrine, Evangeline Parish; third, Kylie M. Cliburn, Ascension Parish; fourth, Babin, Kaleb D. Ascension Parish; fifth, Theadora S. Dawson, Richland Parish; sixth, Gracie A. Wilks, Pointe Coupee Parish; seventh, Joella M. Seay, Union Parish; eighth, Bailey M. Gauthier, Catahoula Parish; ninth, Lauralee A. Guidry, Iberia Parish; 10th, Kelsi A. Fanguy, Vermilion Parish.

Barrel racing, 14 and over: First, Delani E. Lasseigne, Terrebonne Parish; second, Aaleigha M. Dubois, Grant Parish; third, Chloe B. Hillman, Richland Parish; fourth, Abby G. Petry, Jefferson Davis Parish; fifth, Jansen D. Miller, Catahoula Parish; sixth, Desi M. Lasseigne, Terrebonne Parish; seventh, Madison C. Bellard, Evangeline Parish; eighth, Logan Adams, St. Tammany Parish; ninth, Jessi L. Bruno, Lafourche Parish; 10th, Elizabeth A. Irvin, Caddo Parish.

Ground work, 13 and under: First, Grace M. Dubois, Lafayette Parish; second, Camille E. Losey, Lafayette Parish; third, Kelsi A. Fanguy, Vermilion Parish; fourth, Luke J. Dubois, Lafayette Parish; fifth, Haylee R. Bourque, Vermilion Parish; sixth, Celine P. Auzenne, Vermilion Parish; seventh, Zoe G. Cazayoux, Lafayette Parish; eighth, Theadora S. Dawson, Richland Parish; ninth, Isabelle L. Gonzalez, Lafayette Parish; 10th, Hayley E. Hillman, Lafayette Parish.

Ground work, 14 and over: First, Gabrielle D. Ryan, Tangipahoa Parish; second, Connor H. Waits, Vermilion Parish; third, Emily D. Short, Pointe Coupee Parish; fourth, Hunter J. Bourque, Vermilion Parish; fifth, Emily M. Lanie, Lafayette Parish; sixth, Kaitlin E. Stelly, Lafayette Parish; seventh, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; eighth, Isabel S. Dawson, Richland Parish; ninth, Ethan J. Blackmer, Vermilion Parish; 10th, Callie P. Naquin, St. Charles Parish.

Stock horse, pleasure, 13 and under: First, Layla N. Pellegrin, Terrebonne Parish; second, Meghan Short, Pointe Coupee Parish; third, Theadora S. Dawson, Richland Parish; fourth, Aulyssa R. Wiggins, East Baton Rouge Parish; fifth, Emma G. Marangos, East Baton Rouge Parish; sixth, Alexis M. Lege, Lafayette Parish; seventh, Grace M. Dubois, Lafayette Parish; eighth, Lily G. Robinson, East Feliciana Parish; ninth, Ann M. Cline, Jefferson Davis Parish; 10th, Kinsey C. Waits, Vermilion Parish.

Stock horse, pleasure, 14 and over: First, Emily D. Short, Pointe Coupee Parish; second, Lexi B. McBride, Jackson Parish; third, Cody J. Waguespack, Ascension Parish; fourth, Rosetta Costanza, Jefferson Parish; fifth, Elizabeth M. Gilmore, Terrebonne Parish; sixth, Ethan J. Blackmer, Vermilion Parish; seventh, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; eighth, Gabrielle D. Ryan, Tangipahoa Parish; ninth, Isabel S. Dawson, Richland Parish; 10th, Rebekah A. Hebert, Lafayette Parish.

Working cow horse, All Ages: First, Larkin M. McBride, Jackson Parish; second, Lexi B. McBride, Jackson Parish; third, Isabel S. Dawson, Richland Parish; fourth, Lanie A. Richard, Vermilion Parish; fifth, Theadora S. Dawson, Richland Parish; sixth, Cady C. Fruge, Jefferson Davis Parish; seventh, Kacie D. Morvant, Calcasieu Parish; eighth, Calvin "C.J." J. Covalt, Vermilion Parish; ninth, Ethan J. Blackmer, Vermilion Parish; 10th, Isabelle L. Gonzalez, Lafayette Parish.

Ranch trail, 13 and under: First, Grace M. Dubois, Lafayette Parish; second, Aulyssa R. Wiggins, East Baton Rouge Parish; third, Luke J. Dubois, Lafayette Parish; fourth, Kinsey C. Waits, Vermilion Parish; fifth, Celine P. Auzenne, Vermilion Parish; sixth, Haylee R. Bourque, Vermilion Parish; seventh, Meghan Short, Pointe Coupee Parish; eighth, Dawson, Theadora S. Richland Parish; ninth, Eden R. Robinson, East Feliciana Parish; 10th, Lily G. Robinson, East Feliciana Parish.

Ranch trail, 14 and over: First, Isabel S. Dawson, Richland Parish; second, Gabrielle D. Ryan, Tangipahoa Parish; third, Ethan J. Blackmer, Vermilion Parish; fourth, Kacie D. Morvant, Calcasieu Parish fifth, Hunter J. Bourque, Vermilion Parish; sixth, Emily D. Short, Pointe Coupee Parish; seventh, Amy C. Boudreaux, Lafayette Parish; eighth, Abby G. Chavalitlekha, East Baton Rouge Parish; ninth, Connor H. Waits, Vermilion Parish; 10th, Lanie A. Richard, Vermilion Parish.

Ranch roping, 13 and under: First, Camille E. Losey, Lafayette Parish; second, Calvin "C.J." J. Covalt, Vermilion Parish; third, Luke J. Dubois, Lafayette Parish; fourth, Lily G. Robinson, East Feliciana Parish; fifth, Celine P. Auzenne, Vermilion Parish; sixth, Grace M. Dubois, Lafayette Parish; seventh, Bradley P. Christ, Vermilion Parish; eighth, Theadora S. Dawson, Richland Parish; ninth, Hayley E. Hillman, Lafayette Parish; 10th, Isabelle L. Gonzalez, Lafayette Parish.

Ranch roping, 14 and over: First, Lanie A. Richard, Vermilion Parish; second, Ethan J. Blackmer, Vermilion Parish; third, Dustin W. Domingue, Lafayette Parish; fourth, Clay A. Zaunbrecher, Vermilion Parish; fifth, Amy C. Boudreaux, Lafayette Parish; sixth, Hannah E. Reed, Vermilion Parish; seventh, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; eighth, Isabel S. Dawson, Richland Parish; ninth, Lani Y. Trahan, Vermilion Parish.

Ranch/team sorting: First, Lanie Richard and Lani Trahan, Vermilion Parish second, Danae Cowart and Victoria Byrd, East Baton Rouge Parish; third, Noah Roheim, St. Tammany Parish, and Kacie Morvant, Calcasieu Parish; fourth, Hannah Reed and Celine Auzenne, Vermilion Parish; fifth, Haylee Bourque and Hunter Bourque, Vermilion Parish; sixth, Calvin Covalt and Coby Covalt, Vermilion Parish; seventh, Claire Martinez and Sydni Scheleven, Iberville Parish; eighth, Eden Robinson and Lily Robinson, East Feliciana Parish; ninth, Hunter Millen, Iberville Parish, and Noah Roheim, St. Tammany Parish; 10th, Dustin Domingue and Amy Boudreaux, Lafayette Parish.

Western pleasure, 13 and under: First, Blair E. Rozas, Avoyelles Parish; second, Averie L. Vidrine, Evangeline Parish; third, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; fourth, Aulyssa R. Wiggins, East Baton Rouge Parish; fifth, Katherine K. Guttzeit, East Feliciana Parish; sixth, Bayleigh L. Sevin, St. Charles Parish; seventh, Anna Center, Avoyelles Parish; eighth, Madison R. Fails, Rapides Parish; ninth, Alexis M. Guin, Webster Parish; 10th, Layla N. Pellegrin, Terrebonne Parish.

Western pleasure, 14 and over: First, Abigail A. Guin, Webster Parish; second, Callie P. Naquin, St. Charles Parish; third, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; fourth, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; fifth, Christian B. Dunn, Rapides Parish; sixth, Tara A. Mixon, East Baton Rouge Parish; seventh, Anna C. Tucker, Webster Parish; eighth, Rebekah A. Hebert, Lafayette Parish; ninth, Jolan E. Taylor, East Baton Rouge Parish; 10th, Connor H. Waits, Vermilion Parish.

Western horsemanship, 13 and under: First, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; second, Aulyssa R. Wiggins, East Baton Rouge Parish; third, Bayleigh L. Sevin, St. Charles Parish; fourth, Averie L. Vidrine, Evangeline Parish; fifth, Katherine K. Guttzeit, East Feliciana Parish; sixth, Center, Avoyelles Parish; seventh, Kyli O. Jones, Terrebonne Parish; eighth, Alexis M. Guin, Webster Parish; ninth, Shelby G. Wendt, East Baton Rouge Parish; 10th, Isabelle L. Gonzalez, Lafayette Parish.

Western horsemanship, 14 and over: First, Anna C. Tucker, Webster Parish; second, Anne R. Patout, Iberia Parish; third, Gabrielle D. Ryan, Tangipahoa Parish; fourth, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; fifth, Elizabeth M. Gilmore, Terrebonne Parish; sixth, Abigail A. Guin, Webster Parish; seventh, Callie P. Naquin, St. Charles Parish; eighth, Danae N. Cowart, East Baton Rouge Parish; ninth, Tara A. Mixon, East Baton Rouge Parish; 10th, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish.

Western riding, 13 and under: First, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; second, Bayleigh L. Sevin, St. Charles Parish.

Western riding, 14 and over: First, Emily D. Short, Pointe Coupee second, Abigail A. Guin, Webster Parish; third, Elizabeth M. Gilmore, Terrebonne Parish; fourth, Gabrielle D. Ryan, Tangipahoa Parish; fifth, Anna C. Tucker, Webster Parish; sixth, Kameryn A. Byrd, East Baton Rouge Parish; seventh, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish.

Open trail, 13 and under: First, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish; second, Bayleigh L. Sevin, St. Charles Parish; third, Aulyssa R. Wiggins, East Baton Rouge Parish; fourth, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; fifth, Hayley E. Hillman, Lafayette Parish; sixth, Blair E. Rozas, Avoyelles Parish; seventh, Katherine K. Guttzeit, East Feliciana Parish; eighth, Anna Center, Avoyelles Parish; ninth, Reagan A. Bevil, East Baton Rouge Parish; 10th, Averie L. Vidrine, Evangeline Parish.

Open trail, 14 and over: First, Abigail A. Guin, Webster Parish; second, Anne R. Patout, Iberia Parish; third, Anna C. Tucker, Webster Parish; fourth, Christian B. Dunn, Rapides Parish; fifth, Gabrielle D. Ryan, Tangipahoa Parish; sixth, Tara A. Mixon, East Baton Rouge Parish; seventh, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; eighth, Jessi L. Bruno, Lafourche Parish; ninth, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; 10th, Jolan E. Taylor, East Baton Rouge Parish.

Reining, 13 and under: First, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; second, Bayleigh L. Sevin, St. Charles Parish; third, Kyli O. Jones, Terrebonne Parish.

Reining, 14 and over: First, Elizabeth M. Gilmore, Terrebonne Parish; second, Lexi B. McBride, Jackson Parish; third, Cady C. Fruge, Jefferson Davis Parish; fourth, Abigail A. Guin, Webster Parish; fifth, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; sixth, Anna C. Tucker, Webster Parish; seventh, Gabrielle D. Ryan, Tangipahoa Parish.

Western showmanship, 13 and under: First, Blair E. Rozas, Avoyelles Parish; second, Averie L. Vidrine, Evangeline Parish; third, Aulyssa R. Wiggins, East Baton Rouge Parish; fourth, Anna Center, Avoyelles Parish; fifth, Mehgan S. Hillman, St. Tammany Parish; sixth, Katherine K. Guttzeit, East Feliciana Parish; seventh, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish; eighth, Jackson J. Lemoine, Avoyelles Parish; ninth, Layla N. Pellegrin, Terrebonne Parish; 10th, Alexis M. Guin, Webster Parish.

Western showmanship, 14 and over: First, Anne R. Patout, Iberia Parish; second, Abigail A. Guin, Webster Parish; third, Gabrielle D. Ryan, Tangipahoa Parish; fourth, Sydney A. Vidrine, Evangeline Parish; fifth, Anna C. Tucker, Webster Parish; sixth, Connor H. Waits, Vermilion Parish; seventh, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish; eighth, Jolan E. Taylor, East Baton Rouge Parish; ninth, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; 10th, Tara A. Mixon, East Baton Rouge Parish.

Open trail hunter, 13 and under: First, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; second, Aulyssa R. Wiggins, East Baton Rouge Parish; third, Lily G. Robinson, East Feliciana Parish.

Open trail hunter, 14 and over: First, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish.

Working hunter, All Ages: First, Emily Lanie, Lafayette Parish; second, Sarah English, St. Tammany Parish; third, Sarah Truett, St. Tammany Parish; fourth, Mia Volentine, Caldwell Parish.

Equitation over fences: First, Sarah English, St. Tammany Parish; second, Emily Lanie, Lafayette Parish.

Hunter under saddle, 13 and under: First, Blair Rozas, Avoyelles Parish; second, Aulyssa Wiggins, East Baton Rouge Parish; third, Riley Brumfield, Lafourche Parish; fourth, Eden Robinson, East Feliciana Parish; fifth, Lily Robinson, East Feliciana Parish; sixth, Mia Volentine, Caldwell Parish.

Hunter under saddle, 14 and over: First, Hailey Moore, St. Tammany Parish; second, Noah Roheim, St. Tammany Parish; third, Anne Patout, Iberia Parish; fourth, Anna Tucker, Webster Parish; fifth, Paige Freeman, Ouachita Parish; sixth, Emily Lanie, Lafayette Parish; seventh, Sarah English, St. Tammany Parish; eighth, Kameryn Byrd, East Baton Rouge Parish; ninth, Narissa Lamont, Vernon Parish; 10th, Isabella Rodwig, St. Tammany Parish.

Hunter seat equitation, 13 and under: First, Aulyssa Wiggins, East Baton Rouge Parish; second, Eden Robinson, East Feliciana Parish; third, Riley Brumfield, Lafourche Parish; fourth, Blair Rozas, Avoyelles Parish; fifth, Grace Sharplin, Jackson Parish.

Hunter seat equitation, 14 and over: First, Anne Patout, Iberia Parish; second, Emily Lanie, Lafayette Parish; third, Anna Tucker, Webster Parish; fourth, Paige Freeman, Ouachita Parish; fifth, Hailey Moore, St. Tammany Parish; sixth, Noah Roheim, St. Tammany Parish; seventh, Kameryn Byrd, East Baton Rouge Parish; eighth, Sarah Truett, St. Tammany Parish; ninth, Sarah English, St. Tammany Parish; 10th, Narissa Lamont, Vernon Parish.

Dressage, 13 and under: First, Grace Sharplin, Jackson Parish.

Dressage, 14 and over: First, Sarah English, St. Tammany Parish; second, Noah Roheim, St. Tammany Parish; third, Isabella Rodwig, St. Tammany Parish; fourth, Sarah Truett, St. Tammany Parish.

Hunter showmanship, 13 and under: First, Blair Rozas, Avoyelles Parish; second, Riley Brumfield, Lafourche Parish; third, Aulyssa Wiggins, East Baton Rouge Parish; fourth, Hailey Privat, Lafayette Parish; fifth, Alli Roheim, St. Tammany Parish.

Hunter showmanship, 14 and over: First, Anna Tucker, Webster Parish; second, Paige Freeman, Ouachita Parish; third, Emily Lanie, Lafayette Parish; fourth, Noah Roheim, St. Tammany Parish; fifth, Isabella Rodwig, St. Tammany Parish; sixth, Sarah Truett, St. Tammany Parish.

Quarter horse gelding foaled in 2013: First, Averie L. Vidrine, Evangeline Parish.

Quarter horse gelding, foaled in 2012 and before: First, Aulyssa R. Wiggins, East Baton Rouge Parish; second, Callie P. Naquin, St. Charles Parish; third, Alexis A. Breaux, Lafayette Parish; fourth, Hannah E. Reed, Vermilion Parish; fifth, Madison R. Fails, Rapides Parish; sixth, Isabelle L. Gonzalez, Lafayette Parish; seventh, Julie B. Shuff, Rapides Parish.

Quarter horse mare, foaled in 2015: First, Evan M. Privat, Lafayette Parish; second, Ashlé Hudspeth, Livingston Parish.

Quarter horse mare foaled in 2014: First, Evan M. Privat, Lafayette Parish.

Quarter horse mare foaled in 2012 and before: First, Alexis M. Lege, Lafayette Parish; second, Madison C. Bellard, Evangeline Parish; third, Jon T. "Tucker" Henderson, Natchitoches Parish; fourth, Gabrielle D. Ryan, Tangipahoa Parish; fifth, Jaicie E. Womack, Winn Parish; sixth, Eden R. Robinson, East Feliciana Parish; seventh, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; eighth, Gracie P. Powell, Beauregard Parish.

Quarter horse broodmare: First, Anna Center, Avoyelles Parish.

Any other breed gelding, all ages: First, Rebekah A. Hebert, Lafayette Parish; second, Bailee J. Doucet, Lafourche Parish; third, Hayley E. Hillman, Lafayette Parish; fourth, Sarah E. Truett, St. Tammany Parish; fifth, Mehgan S. Hillman, St. Tammany Parish.

Any other breed mare, all ages: First, Christian B. Dunn, Rapides Parish; second, Jessi L. Bruno, Lafourche Parish; third, Jeneane M. Hays, Richland Parish; fourth, Derek L. McGraw, Vernon Parish; fifth, Zoe G. Cazayoux, Lafayette Parish; sixth, Sarabeth Fontenot, St. Martin Parish; seventh, Hailey L. Moore, St. Tammany Parish; eighth, Virginia L. Gentry, Beauregard Parish; ninth, Emily M. Lanie, Lafayette Parish.

Appaloosa gelding, all ages: First, Garrett A. Ordoyne, Lafourche Parish; second, Hayley E. Hillman, Lafayette Parish.

Appaloosa mare, all ages: First, Kaylie M. Ordoyne, Lafourche Parish.

Paint horse gelding, foaled in 2015: First, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; second, Abigail A. Guin, Webster Parish; third, Madison N. Pollet, West Feliciana Parish; fourth, Alli E. Roheim, St. Tammany Parish; fifth, Alexis M. Guin, Webster Parish; sixth, Anne R. Patout, Iberia Parish; seventh, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; eighth, Jon T. "Tucker" Henderson, Natchitoches Parish.

Paint horse mare, foaled in 2013: First, Hallie D. Herron, Franklin Parish.

Paint horse mare, foaled in 2012 and before: First, Blair E. Rozas, Avoyelles Parish; second, Jackson J. Lemoine, Avoyelles Parish; third, Anna C. Tucker, Webster Parish; fourth, Christian B. Dunn, Rapides Parish; fifth, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish.

Miniature horse gelding, all ages: First, Kaylie M. Ordoyne, Lafourche Parish; second, Layla E. Pitre, Lafourche Parish.

Miniature horse mare, all ages: First, Kaylie M. Ordoyne, Lafourche Parish; second, Layla E. Pitre, Lafourche Parish.

leading a horse.jpg thumbnail

A contestant shows her horse at the LSU AgCenter Louisiana 4-H and FFA State Horse Show at the Lamar Dixon Expo Center in Gonzales on July 12, 2016. Photo by Olivia McClure

getting ready to show.jpg thumbnail

Contestants wait with their horses in a barn during the LSU AgCenter Louisiana 4-H and FFA State Horse Show at the Lamar Dixon Expo Center in Gonzales on July 12, 2016. Photo by Olivia McClure

Rate This Article:

Have a question or comment about the information on this page?

Innovate . Educate . Improve Lives

The LSU AgCenter and the LSU College of Agriculture

Top