2011 NELA District Livestock Show Results

R. Keith Collins  |  2/11/2011 3:33:54 AM

Inclement weather didn't place a damper on exhibitors from eleven northeast Louisiana parishes as they brought livestock, lambs, swine, goats, rabbits and poultry to compete in the 2011 Northeast Louisiana District Livestock Show held on February 2-5, 2011 in Delhi, La. Despite the bitter cold winds, rain, sleet, snow and closure on Friday and Saturday, exhibitors returned on Sunday for the finalization of the exhibition and the Awards Luncheon. Thanks go out to all exhibitors for competing in this year's show!

Champion Market Animals

Grand Champion Steer
Taylor Vinson -- Tensas -- weight 1193

Reserve Grand Champion Steer
Kristin Russell -- Concordia -- weight 1170

Grand Champion Lamb
Katie Kent -- Ouachita -- weight 134

Reserve Grand Champion Lamb
Katie Kent -- Ouachita -- weight 140

Grand Champion Swine
Faith Guice -- Union -- weight 210

Reserve Grand Champion Swine
Robert McKaskle -- West Carroll -- weight 215

Grand Champion Goat
Trinity Burns -- Richland -- weight 78

Reserve Grand Champion Goat
Christina Hendrix -- West Carroll -- weight 78

Grand Champion Broilers
Jesse Pittman -- West Carroll

Reserve Grand Champion Broilers
Kenneth Fenroy -- West Carroll

Grand Champion Meat Pen
Carmen Floyd -- Ouachita

Reserve Grand Champion Meat Pen
Hanna Floyd -- Ouachita

Market Swine

Champion Barrow
Robert McKaskle -- West Carroll

Champion Cross
Faith Guice -- Union

Reserve Champion Cross
Casey Allred -- West Carroll

Champion AOB
Mary Hutchinson -- West Carroll

Champion Duroc
Caleb Simms -- West Carroll

Reserve Champion Duroc
Amanda Kincaid -- Franklin

Champion Hampshire
Colby Lingo -- West Carroll

Reserve Champion Hampshire
Robert McKaskle -- West Carroll

Champion Yorkshire
Faith Guice -- Union

Reserve Champion Yorkshire
Alisha McCorkle -- West Carroll

Market Sheep

Champion AOB Black Face
Katie Kent -- Ouachita

Reserve Champion AOB Black Face
Katie Kent -- Ouachita

Market Steer
Champion AOB
Taylor Vinson -- Tensas

Reserve Champion AOB
Kristin Russell -- Concordia

Champion British
Faith Guice -- Union

Reserve Champion British
Bailey Keyes -- Tensas

Champion American
Avery Boone -- Ouachita

Beef Breeding

Champion Angus Male
Avery Boone -- Ouachita

Champion Angus Female
Faith Guice -- Union

Reserve Champion Angus Female
Colby Lingo -- West Carroll

Champion Beefmaster Female
Morgan Whitehead -- Union

Champion Brahman Male
George Faulk, Jr. -- Franklin

Reserve Champion Brahman Male
Avery Boone -- Ouachita

Champion Brahman Female
Brooklyn Gates -- Union

Reserve Champion Brahman Female
Stephen Harper -- Morehouse

Champion Red Brahman Male
Brooklyn Gates -- Union

Champion Santa Gertrudis Male
Jamie McKeever -- Ouachita

Champion Santa Gertrudis Female
Jamie McKeever -- Ouachita

Reserve Champion Santa Gertrudis Female
Maggie May -- Ouachita

Ch. Hereford/Polled Hereford Male
Addison Edwards -- Catahoula

Res. Ch. Hereford/Polled Hereford Male
Jessica Edwards -- Catahoula

Ch. Hereford/Polled Hereford Female
Tim Washam -- Richland

Res. Ch. Hereford/Polled Hereford Female
Katie Kent -- Ouachita

Champion Shorthorn Female
Colby Lingo -- West Carroll

Reserve Champion Shorthorn Female
Colby Lingo -- West Carroll

Champion Charolais Male
Blair Bennett -- Union

Champion Charolais Female
Blair Bennett -- Union

Ch. AOB Non-Brahman Influence Female
Hunter Randall -- Concordia

Res. Ch. AOB Non-Brahman Influence Female
Faith Guice -- Union

Champion Braford Base Male
Ryan McCann -- Caldwell

Champion Braford Base Female
Jackson McCann -- Caldwell

Supreme Beef Male
Avery Boone -- Ouachita

Supreme Beef Female
Timothy Washam -- Richland

Commercial Heifers
Champion Brahman Influence
Corey Thurman -- Ouachita

Reserve Champion Brahman Influence
Corey Thurman -- Ouachita

Champion Non-Brahman Influence
Taylor Vinson -- Tensas

Reserve Ch. Non-Brahman Influence
Justin Holmes -- Union

Commercial Dairy
Champion Commercial Female
Sterling Silk -- Richland

Dairy Breeding

Champion Jersey
Avery Boone -- Ouachita

Reserve Champion Jersey
James Copes -- West Carroll

Champion Guernsey
Haley McCann -- Union

Champion Ayrshire
Leeann Copes -- West Carroll

Reserve Champion Ayrshire
Emily Copes -- West Carroll

Champion AOB
Alison Duncan -- Catahoula

Reserve Champion AOB
Alison Duncan -- Catahoula

Supreme Female
Leeann Copes -- West Carroll

Best Fitted Dairy
Sterling Silk -- Richland

Goat Breeding

Champion AOB Buck
Christina Hendrix -- West Carroll

Champion AOB Doe
Christina Hendrix -- West Carroll

Champion Commercial Doe
Bailey Willis -- Morehouse

Reserve Champion Commercial Doe
Christina Hendrix -- West Carroll

Champion Percentage Boer Doe
Bailey Willis -- Morehouse

Reserve Ch. Percentage Boer Doe
Krista Weems -- Caldwell

Champion Purebred Boer Doe
Krista Weems -- Caldwell

Res. Champion Purebred Boer Doe
Bailey Willis -- Morehouse

Champion Purebred Boer Buck
Bailey Willis -- Morehouse

Res. Champion Purebred Boer Buck
Krista Weems -- Caldwell

Supreme Doe
Krista Weems Caldwell

Supreme Buck
Bailey Willis Morehouse

Rabbit

Best of Show
Austin Roark -- Caldwell

Best Opposite
Cole Walden -- Ouachita

Poultry

Champion Bantam Cock
Abbie Davis -- Richland

Champion Bantam Cockerel
Haley Plunkett -- West Carroll

Champion Bantam Hen
Hillary Herron -- Franklin

Champion Bantam Pullet
Haley Plunkett -- West Carroll

Champion Standard Cock
Leslie Sistrunk -- West Carroll

Champion Standard Cockerel
Jacob Rollins -- Caldwell

Champion Standard Hen
Lexie Sistrunk -- West Carroll

Champion Standard Pullet
Joci Harris -- Caldwell

Champion Bird of Show
Haley Plunkett -- West Carroll


Showmanship Class

Beef Class Winner 9-11
Faith Guice -- Union

Beef Class Winner 12-14
Hunter Randall -- Concordia

Beef Class Winner 15 and Older
Brooklyn Gates -- Union

Sheep Class Winner 12-14
Katie Kent -- Ouachita

Swine Class Winner 9-11
Faith Guice -- Union

Swine Class Winner 12-14
Amanda Kincaid -- Franklin

Swine Class Winner 15 and Older
Alisha McKorkle -- West Carroll


Dairy Class Winner 9-11
Haley McCann -- Union

Dairy Class Winner 12-14
Lindsey Hebert -- Franklin

Dairy Class Winner 15 and Older
Avery Boone -- Ouachita


Goat Class Winner 9-11
Jayden Stephenson -- West Carroll

Goat Class Winner 12-14
Krista Weems -- Caldwell

Goat Class Winner 15 and Older
Anna Whitehead -- Union


Rabbit Class Winner 9-11
Madeline Reeves -- Ouachita

Rabbit Class Winner 12-14
Austin Roark -- Caldwell

Rabbit Class Winner 15 and Older
Hanna Floyd -- Ouachita


Poultry Winner 9-11
Whitney Plunkett -- West Carroll

Poultry Winner 12-14
Abbie Davis -- Richland

Poultry Winner 15 and Older
Kirsti Plunkett -- West Carroll

Premier Exhibitor Winners

Junior – Beef
Faith Guice -- Union

Junior – Sheep
Katie Kent -- Ouachita

Junior – Dairy
Haley McCann -- Union

Junior – Swine
Faith Guice -- Union

Junior – Goat
Bailey Willis -- Morehouse

Junior – Poultry
Lexie Sistrunk -- West Carroll

Premier Exhibitor

Intermediate – Beef
Hunter Randall -- Concordia

Intermediate – Dairy
Lindsey Hebert -- Franklin

Intermediate – Swine
Austin McKaskle -- West Carroll

Intermediate – Goat
Krista Weems -- Caldwell

Intermediate – Poultry
Lindsey Hebert -- Franklin

Premier Exhibitor

Senior – Beef
Avery Boone -- Ouachita

Senior - Swine
Alisha McCorkle -- West Carroll

Senior – Dairy
Avery Boone -- Ouachita

Senior – Goat
Katie Whitehead -- Union

Senior – Poultry
Alphonse Coco -- Tensas

2011 Stock Show Horse Event

Hi Points -- 13 and Under
English: Emi Lou Marsh
Western: Isabel Dawson

Hi Points -- 14 and Over
English: Katie Vining
Western: Macie Clark








Rate This Article:

Have a question or comment about the information on this page?

Innovate . Educate . Improve Lives

The LSU AgCenter and the LSU College of Agriculture

Top