Iberia 4-H 2013 Fall Fun Day Results

Bethany Edler, Oliver, Christy  |  11/12/2013 3:09:30 AM

Fall Fun Day was held Saturday, November 2, 2013 at Iberia Middle School. 4-H'ers participated in the Beef, Seafood and Rice Cookery Contests and Bicycle Rodeo. Cookery contestants presented their prepared dishes from scratch using a recipe.

Bicycle Rodeo contestants participated in live obstacle courses making sure helmets were worn for safety. 4-H'ers participated in various workshops including; Wags and Whiskers, Dress for Success, and Amazing 4-H Relays. The results are as follows:

Cookery Contest 13

First Name

Last Name

Club

Category

Placing

Adrienne

Williams

Delcambre High

Beef - Quick & Easy

Blue Ribbon

Darolyn

Bowie

Anderson Middle

Beef - Low Calorie

Champion

Jowanna

James

Center Street

Beef - Low Calorie

White Ribbon

Sarah

Richard

Belle Place Middle

Beef - One Dish Meal

Blue Ribbon

Stefani

Barras

Loreauville High

Beef - One Dish Meal

Champion

Julie

Touchet

Center Street

Beef - One Dish Meal

Reserve Champion

Kerrigan

Fitch

New Iberia Senior High

Beef - Quick & Easy

Blue Ribbon

Jowanna

James

Center Street

Beef - Quick & Easy

Blue Ribbon

Aubrey

Menard

North Lewis

Beef - Quick & Easy

Blue Ribbon

Andrew

Picheloup

New Iberia Senior High

Beef - Quick & Easy

Blue Ribbon

Breanna

Touchet

Center Street

Beef - Quick & Easy

Champion

Jolyn

Louviere

Loreauville High

Beef - Quick & Easy

Reserve Champion

Noah

Louviere

Loreauville Elem.

Rice - Side Dish

Champion

Jowanna

james

Center Street

Rice - Dessert

Blue Ribbon

Makenna

Falcon

Caneview

Rice - Dessert

Blue Ribbon

Emilee

Lopez

Delcambre High

Rice - Dessert

Blue Ribbon

Aubrey

Menard

North Lewis

Rice - Dessert

Blue Ribbon

Adrienne

Williams

Delcambre High

Rice - Dessert

Blue Ribbon

Kody

Arton

Iberia Middle School

Rice - Dessert

Grand Champion

Jeanette

Arton

Caneview

Rice - Dessert

Reserve Champion

Abigail

Songne

Loreauville High

Rice - Main Dish

Blue Ribbon

Grace

Delahoussaye

Iberia Home School

Rice - Main Dish

Blue Ribbon

Jolie

Derouen

Center Street

Rice - Main Dish

Blue Ribbon

Kerrigan

Fitch

New Iberia Senior High

Rice - Main Dish

Champion

Chienell

Washington

Center Street

Rice - Main Dish

Red Ribbon

Madison

Gibson

Daspit

Rice - Main Dish

Reserve Champion

Braden

Dugas

Magnolia

Seafood - Fish & Other Seafood

Champion

Jolie

Derouen

Center Street

Seafood - Crab

Champion

Kaitlyn

Guidry

North Street

Seafood - Crawfish

Champion

Ashliegh

Delahoussaye

Iberia Home School

Seafood - Crawfish

Red Ribbon

Addison

Theriot

Loreauville Elem.

Seafood - Crawfish

Reserve Champion

Kevin

Arton

New Iberia Senior High

Seafood - Fish & Other Seafood

Blue Ribbon

Ke'Asia

St. Julien

Pesson

Seafood - Fish & Other Seafood

Blue Ribbon

Taharah

Patin

North Street

Seafood - Fish & Other Seafood

Reserve Champion

Griffin

Landry

Belle Place Middle

Seafood - Shrimp

Champion

Jowanna

James

Center Street

Seafood - Shrimp

Red Ribbon

Drake

Mogerman

Iberia Middle School

Seafood - Shrimp

Red Ribbon

Stefani

Barras

Loreauville High

Seafood - Shrimp

Reserve Champion









Bicycle Rodeo 13

First Name

Last Name

Club

Division

Placing

Brooke

Breaux

Assembly Christian Elem

4th-6th

Blue Ribbon

Holly

Hebert

Assembly Christian Elem

4th-6th

Red Ribbon

Myriah

Higgins

Assembly Christian High

7th-12th

Red Ribbon

Kavin

Jefferson

Assembly Christian High

7th-12th

White Ribbon

Jodie Lynn

Suire

Catholic Elem

4th-6th

Blue Ribbon

Daniel

Segura

Catholic High

7th-12th

Blue Ribbon

Jon

Segura

Catholic High

7th-12th

Champion

Cydnie

Bourque

Center Street

4th-6th

Blue Ribbon

Aubree

Delcambre

Delcambre Elem

4th-6th

Blue Ribbon

Kaylee

Comeaux

Delcambre High

7th-12th

Red Ribbon

Brooke

Comeaux

Delcambre High

7th-12th

White Ribbon

Lexie

Creighton

Delcambre High

7th-12th

White Ribbon

Kelsey

Duhon

Delcambre High

7th-12th

White Ribbon

Grace

Delahoussaye

Iberia Home School

4th-6th

Red Ribbon

Drake

Mogerman

Iberia Middle

7th-12th

Red Ribbon

Kaleb

Guidry

Loreauville Elem

4th-6th

Blue Ribbon

Kylie

Monteaux

Loreauville Elem

4th-6th

Blue Ribbon

Ethan

Walet

Loreauville Elem

4th-6th

Blue Ribbon

Noah

Louviere

Loreauville Elem

4th-6th

Red Ribbon

Kaley

Mestayer

Loreauville Elem

4th-6th

Red Ribbon

Stefani

Barras

Loreauville High

7th-12th

Red Ribbon

Brianna

Boudreaux

Loreauville High

7th-12th

Red Ribbon

Jolyn

Louviere

Loreauville High

7th-12th

Red Ribbon

Mason

Walet

Loreauville High

7th-12th

Red Ribbon

Hannah

Byron

Loreauville High

7th-12th

White Ribbon

Gavyn

Stevens

Magnolia Elementary

4th-6th

Red Ribbon

Ryan

Stein

New Iberia Senior High

7th-12th

Blue Ribbon

Josh

Trahan

New Iberia Senior High

7th-12th

Red Ribbon

Kaitlyn

Guidry

North Street

4th-6th

Blue Ribbon

Hayden

Viator

Sugarland

4th-6th

Blue Ribbon


Rate This Article:

Have a question or comment about the information on this page?

Innovate . Educate . Improve Lives

The LSU AgCenter and the LSU College of Agriculture

Top