2015 Iberia Parish Contest Day Results

Bethany Edler, Oliver, Christy  |  3/10/2015 8:48:19 PM



The 2015 Iberia Parish Spring Contest Day was held Saturday, February 28th at Cajun RVera in New Iberia.  4-H'ers participated in Demonstration Contests, various workshops, Seafood and Bento Box Cookery Contest and a Pet Show.


Demo Contests and Cookery:

Results 2015

First

Last

Division

Club

Contest

Placing

Jolie

Derouen

4th-6th

Center Street Elementary

Ag Demonstration

Blue Ribbon

Jolie

Derouen

 

 

Center Street Elementary

Bento Contest

4th

Joseph

Phillips

 

Home School Elementary

Bento Contest

3rd

Claire

Phillips

 

Home School on the Teche

Bento Contest

5th

Elizabeth

Watson

Home School on the Teche

Bento Contest

Reserve Champion

Mason

Sellers

North Lewis Elementary

Bento Contest

Champion

Jeanette

Arton

4th-6th

Caneview Elementary

Commodity Ambassador

Red Ribbon

Ke'Asia

St. Julien

4th-6th

Center Street Elementary

Commodity Ambassador

Blue Ribbon

Brittney

Watson

10th-12th

Home School on the Teche

Commodity Ambassador

Blue Ribbon

Kody

Arton

7th-9th

Iberia Middle School

Commodity Ambassador

Red Ribbon

Briana

Boudreaux

10th-12th

Loreauville High

Commodity Ambassador

Blue Ribbon

Hannah

Byron

10th-12th

Loreauville High

Commodity Ambassador

Blue Ribbon

Kevin

Arton

10th-12th

New Iberia Senior High

Commodity Ambassador

Blue Ribbon

Ian

Greene

7th-12th

Assembly Christian High School

Family & Consumer Science

1st

Hailey

Greene

7th-12th

Assembly Christian High School

Family & Consumer Science

1st

Claire

Phillips

7th-12th

Home School on the Teche

Family & Consumer Science

2nd

Malia

Schexnayder

7th-12th

Home School on the Teche

Family & Consumer Science

2nd

Inan

Lockett

4th-6th

North Street Elementary

Science,Engineering & Technology

Blue Ribbon

Kaitlyn

Guidry

4th-6th

North Street Elementary

Science,Engineering & Technology

Blue Ribbon

Agsa

Khan

4th-6th

North Street Elementary

Science,Engineering & Technology

Blue Ribbon

Amber

Armentor

Caneview Elementary

Seafood Cookery - Crab

Champion

Jolie

Derouen

Center Street Elementary

Seafood Cookery - Crab

Blue Ribbon

Kyle

Clifton

Loreauville Elementary

Seafood Cookery - Crab

Reserve Champion

Michael

Reeves

Coteau Elementary

Seafood Cookery - Crawfish

White Ribbon

Kody

Arton

Iberia Middle School

Seafood Cookery - Crawfish

Red Ribbon

Victoria

Armentor

Iberia Middle School

Seafood Cookery - Crawfish

White Ribbon

Addison

Theriot

Loreauville Elementary

Seafood Cookery - Crawfish

Red Ribbon

Jewel

Sinitiere

Loreauville Elementary

Seafood Cookery - Crawfish

White Ribbon

Stefani

Barras

Loreauville High

Seafood Cookery - Crawfish

Reserve Champion

Kaitlyn

Guidry

North Street Elementary

Seafood Cookery - Crawfish

Champion

Peyton

Hidalgo

Assembly Christian High School

Seafood Cookery - Fish & Other Seafood

Blue Ribbon

Madison

Gibson

Daspit Elementary

Seafood Cookery - Fish & Other Seafood

Blue Ribbon

Kevin

Arton

New Iberia Senior High

Seafood Cookery - Fish & Other Seafood

Champion

Mason

Sellers

North Lewis Elementary

Seafood Cookery - Fish & Other Seafood

Reserve Champion

Alyssa

Hidalgo

Assembly Christian High School

Seafood Cookery - Shrimp

Blue Ribbon

Hailey

Greene

Assembly Christian High School

Seafood Cookery - Shrimp

Champion

Jeanette

Arton

Caneview Elementary

Seafood Cookery - Shrimp

Blue Ribbon

Kali

Larson

Catholic High Elementary

Seafood Cookery - Shrimp

Reserve Champion

Holly

Hebert

Coteau Elementary

Seafood Cookery - Shrimp

Blue Ribbon

Makena

Gibson

Daspit Elementary

Seafood Cookery - Shrimp

Blue Ribbon

Grant

Delcambre

Home School Elementary

Seafood Cookery - Shrimp

Blue Ribbon

Chloe

Crochet

Home School on the Teche

Seafood Cookery - Shrimp

Blue Ribbon

Samuel

Crochet

Home School on the Teche

Seafood Cookery - Shrimp

Blue Ribbon

Gabriel

Boudreaux

Home School on the Teche

Seafood Cookery - Shrimp

Red Ribbon

Stefani

Barras

Loreauville High

Seafood Cookery - Shrimp

Blue Ribbon

Joshua

Segura

North Street Elementary

Seafood Cookery - Shrimp

Blue Ribbon



Pet Show Results:

Results 2015

First

Last

Division

Club

Contest

Placing

Lexie

Kimble

4th-6th

Delcambre Elementary

Best Dressed Dog

1st

Jacavion

Jacob

4th-6th

Sugarland Elementary

Best Dressed Dog

2nd

Taylor

Derouen

4th-6th

Jefferson Island Road Elementary

Best Dressed Pet

1st

Amber

Armentor

4th-6th

Caneview Elementary

Best Groomed Cat

1st

Daphnie

Dore

4th-6th

Assembly Christian Elementary

Best Groomed Dog

Honorable Mention

Jacavion

Jacob

4th-6th

Sugarland Elementary

Best Groomed Dog

3rd

Samuel

Cook

4th-6th

Highland Baptist School

Best Groomed Dog

5th

Grant

Delcambre

4th-6th

Home School Elementary

Best Groomed Dog

4th

Lexie

Kimble

4th-6th

Delcambre Elementary

Best Groomed Dog

1st

Aaliyah

Jack

4th-6th

Caneview Elementary

Best Groomed Dog

2nd

Darolyn

Bowie

7th-8th

Anderson Middle School

Best Groomed Dog

1st

Rebekah

Boudreaux

4th-6th

Home School Elementary

Best Groomed Pet - Miscellaneous

1st

Jacavion

Jacob

4th-6th

Sugarland Elementary

Dog-Owner Look Alike

1st

Lexie

Kimble

4th-6th

Delcambre Elementary

Dog-Owner Look Alike

2nd

Adrienne

Poirier

4th-6th

Coteau Elementary

Fattest Cat

1st

Samuel

Cook

4th-6th

Highland Baptist School

Largest Dog

1st

Anna

Olivier

4th-6th

Epiphany Day School

Marine - Most Unique

1st

Jessica

Suire

4th-6th

Highland Baptist School

Marine - Most Unique

2nd

Victoria

Watson

7th-8th

Home School on the Teche

Marine - Most Unique

1st

Holly

Hebert

4th-6th

Coteau Elementary

Most Colorful Cat

1st

Trey

Watson

4th-6th

Home School Elementary

Most Colorful Cat

2nd

Rebekah

Boudreaux

4th-6th

Home School Elementary

Most Colorful Pet - Miscellaneous

2nd

Addison

Theriot

4th-6th

Loreauville Elementary

Most Colorful Pet - Miscellaneous

1st

Grant

Delcambre

4th-6th

Home School Elementary

Most Obedient Dog

3rd

Lexie

Kimble

4th-6th

Delcambre Elementary

Most Obedient Dog

1st

Samuel

Cook

4th-6th

Highland Baptist School

Most Obedient Dog

2nd

Daphnie

Dore

4th-6th

Assembly Christian School

Most Obedient Dog

4th

Kenzi

Borres

9th-12th

Loreauville High School

Most Playful Dog

1st

Holly

Hebert

4th-6th

Coteau Elementary

Most Playful Dog

4th

Samuel

Cook

4th-6th

Highland Baptist School

Most Playful Dog

2nd

Grant

Delcambre

4th-6th

Home School Elementary

Most Playful Dog

3rd

Lexie

Kimble

4th-6th

Delcambre Elementary

Most Playful Dog

5th

Daphnie

Dore

4th-6th

Assembly Christian Elementary

Most Playful Dog

1st

Darolyn

Bowie

7th-8th

Anderson Middle School

Most Playful Dog

1st

Rebekah

Boudreaux

4th-6th

Home School Elementary

Most Playful Pet - Miscellaneous

2nd

Jessica

Suire

4th-6th

Highland Baptist School

Most Playful Pet - Miscellaneous

1st

Rebekah

Boudreaux

4th-6th

Home School Elementary

Most Unusual Pet - Miscellaneous

1st

Rebekah

Boudreaux

4th-6th

Home School Elementary

Most Vocal Pet - Miscellaneous

2nd

Addison

Theriot

4th-6th

Loreauville Elementary

Most Vocal Pet - Miscellaneous

1st

Taylor

Derouen

4th-6th

Jefferson Island Road Elementary

Pet Look Alike

1st

Kenzi

Borres

9th-12th

Loreauville High School

Rabbits - Most Unique Color/Pattern/Texture

1st

Abbie

Grivat

9th-12th

Loreauville High School

Rabbits - Most Unique Color/Pattern/Texture

2nd

Victoria

Armentor

7th-8th

Iberia Middle School

Rabbits - Most Unique Color/Pattern/Texture

1st

Addison

Theriot

4th-6th

Loreauville Elementary

Rabbits - Most Unique Color/Pattern/Texture

1st

Addison

Theriot

4th-6th

Loreauville Elementary

Rabbits - Shortest Ears

1st

Aaliyah

Jack

4th-6th

Caneview Elementary

Smallest Dog

1st

Lexie

Kimble

4th-6th

Delcambre Elementary

Smallest Dog

3rd

Jacavion

Jacob

4th-6th

Sugarland Elementary

Smallest Dog

2nd




Rate This Article:

Have a question or comment about the information on this page?

Innovate . Educate . Improve Lives

The LSU AgCenter and the LSU College of Agriculture

Top