2012 Fall Fun Day Results

Mindy C. Hotard, Simmons Webre, Samantha  |  12/1/2012 12:54:19 AM

Fall Fun Day was held Tuesday, November 20, 2012 at Iberia Middle School. 4-H'ers participated in the Beef, Seafood and Rice Cookery Contests and Bicycle Rodeo. Cookery contestants presented their prepared dishes from scratch using a recipe.
Bicycle Rodeo contestants participated in live obstacle courses making sure helmets were worn for safety A Fitness Expo allowed 4-He'rs to participate in various  games and exercises. 4-H'ers participated in a Community Service Project to benefit The Ronald McDonald Houses and an Wetlands Expo was held to introduce 4-H'ers to Wetlands.   Results are as follows:

2012 Cookery Results

First Name

Last Name

Club

Division

Placing

Krislyn

Mobley

Delcambre Elementary

Beef Low Calorie

Grand Champion

Chyna

Adams

New Iberia Senior High

Beef Low Calorie

Reserve Champion

Kevin

Arton

New Iberia Senior High

Beef One Dish

3rd Place

Victoria

Stryker

Westgate High

Beef One Dish

4th Place

Samuel

Bond

Daspit Elementry

Beef One Dish

5th Place

Lance

Leblanc

Jeanerette Senior High

Beef One Dish

Blue Ribbon

Adrienne

Williams

Delcambre Elementary

Beef One Dish

Blue Ribbon

Kerrigan

Fitch

New Iberia Senior High

Beef One Dish

Grand Champion

Stefani

Barras

Loreauville High

Beef One Dish

Reserve Champion

Austin

Adams

New Iberia Senior High

Beef Quick & Easy

3rd Place

Kerrigan

Fitch

New Iberia Senior High

Beef Quick & Easy

4th Place

Andrew

Picheloup

New Iberia Senior High

Beef Quick & Easy

5th Place

Purita

Davis

Johns Hopkins

Beef Quick & Easy

Grand Champion

Breyton

Boudreaux

North Lewis Elementary

Beef Quick & Easy

Red Ribbon

Jolyn

Louviere

Loreauville High School

Beef Quick & Easy

Reserve Champion

Victoria

Stryker

Westgate High

Beef Quick & Easy

White Ribbon

Chyna

Adams

New Iberia Senior High

Rice-Dessert

3rd Place

Noah

Louviere

Loreauville Elementary

Rice-Dessert

4th Place

Gabriel

Boudreaux

Assembly Christian

Rice-Dessert

5th Place

Adrienne

Williams

Delcambre Elementary

Rice-Dessert

Blue Ribbon

Kody

Arton

Caneview Elementary

Rice-Dessert

Grand Champion

Krislyn

Mobley

Delcambre Elementary

Rice-Dessert

Red Ribbon

Kayla

Myers

Westgate High

Rice-Dessert

Red Ribbon

Katelyn

Thantham

Dodson

Rice-Dessert

Red Ribbon

Austin

Adams

New Iberia Senior High

Rice-Dessert

Reserve Champion

Lannie-Joe

Myers

Johns-Hopkins

Rice-Main Dish

3rd Place

Breyton

Broussard

Johns-Hopkins

Rice-Main Dish

4th Place

Kody

Arton

Caneview Elementary

Rice-Main Dish

5th Place

Darolyn

Bowie

Sugarland Elementary

Rice-Main Dish

Grand Champion

Alexis

Dartez

Catholic High

Rice-Main Dish

Reserve Champion

Alysiah

Doucette

Iberia Middle School

Rice-Side Dish

3rd Place

Gabriel

Boudreaux

Iberia Middle School

Rice-Side Dish

4th Place

Lin'daysha

Shelvin

Johns-Hopkins

Rice-Side Dish

5th Place

Lance

Leblanc

Jeanerette Senior High

Rice-Side Dish

Grand Champion

Cantranice

Small

Johns-Hopkins

Rice-Side Dish

Reserve Champion

Colt

Saunier

Delcambre Elementary

Seafood-Crab

Grand Champion

Brennan

Trahan

Westgate High

Seafood-Crab

Reserve Champion

Krislyn

Mobley

Delcambre Elementary

Seafood-Crawfish

3rd Place

Victoria

Stryker

Westgate High

Seafood-Crawfish

4th Place

Kaitlyn

Guidry

North Street Elementary

Seafood-Crawfish

Blue Ribbon

Brennan

Trahan

Westgate High

Seafood-Crawfish

Grand Champion

Lance

Leblanc

Jeanerette Senior High

Seafood-Crawfish

Reserve Champion

Breyton

Boudreaux

North Lewis Street Elementary

Seafood-Crawfish

White Ribbon

Brooklyn

Mire

Jefferson Island Road Elementary

Seafood-Crawfish

White Ribbon

Kevin

Arton

New Iberia Senior High

Seafood-Fish and Any Other Seafood

Grand Champion

Luci

Geoffory

Coteau Elementary

Seafood-Fish and Any Other Seafood

White Ribbon

Kaylyn

Saunier

Delcambre High School

Seafood-Shrimp

3rd Place

Arielle

Brown

Park Elementary

Seafood-Shrimp

4th Place

Jeanette

Arton

Caneview Elementary

Seafood-Shrimp

5th Place

Arianne

Brown

Park Elementary

Seafood-Shrimp

Blue Ribbon

Maggie

Hymel

Loreauville Elementary

Seafood-Shrimp

Blue Ribbon

Taneer

Jacobs

Park Elementary

Seafood-Shrimp

Blue Ribbon

Teagan

Prados

Assembly Christian School

Seafood-Shrimp

Blue Ribbon

Kerrigan

Fitch

New Iberia Senior High

Seafood-Shrimp

Grand Champion

Stefani

Barras

Loreauville High School

Seafood-Shrimp

Red Ribbon

Emilee

Lopez

Delcambre Elementary

Seafood-Shrimp

Red Ribbon

Emilee

Richard

Coteau Elementary

Seafood-Shrimp

Red Ribbon

Jody

Suire

Catholic High

Seafood-Shrimp

Red Ribbon

Trent

Broussard

New Iberia Senior High

Seafood-Shrimp

Reserve Champion










2012 Bicycle Rodeo Results

First Name

Last Name

Club

Fall Fun DayContest

Division

Placing

Kody

Arton

Caneview Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

4th Place

Caleb

August

St. Charles Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Da'Naisha

Baxter

Sugarland Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

White Ribbon

Jillian

Bouton

Delcambre Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

White Ribbon

Jesse

Breaux

Caneview Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Jacob

Breaux

Loreauville Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

2nd Place

Haleigh

Broussard

Jefferson Island Road Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Arianne

Brown

Park Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Arielle

Brown

Park Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

White Ribbon

Alisha

Countee

North Street Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Keone

Coute

Belle Place Middle School

Bicycle Rodeo

7th-12th Grade

White Ribbon

Portia

Davis

Johns Hopkins Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Aubree

Delcambre

Delcambre Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Jesse

Derouen

Assembly Christian High

Bicycle Rodeo

7th-12th Grade

White Ribbon

Avery

Derouen

Caneview Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Allysiah

Doucette

Iberia Middle School

Bicycle Rodeo

7th-12th Grade

Red Ribbon

Jeff

Dugan

Assembly Christian High School

Bicycle Rodeo

7th-12th Grade

1st Place

Kaitlyn

Guidry

North Street Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Nicholas

Guzman

Iberia Home School

Bicycle Rodeo

7th-12th Grade

White Ribbon

Nick

Guzman

Magnolia Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Amy

Hayes

Assembly Christian High

Bicycle Rodeo

7th-12th Grade

White Ribbon

Alexis

Johnson

Magnolia Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

White Ribbon

Alexis

Leblanc

North Street Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

5th Place

Emilee

Lopez

Delcambre Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

White Ribbon

Hanz

Louviere

Dodson Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Sadie

Louviere

Iberia Middle School

Bicycle Rodeo

7th-12th Grade

White Ribbon

Noah

Louviere

Loreauville Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

White Ribbon

Taylor

Martin

Coteau Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Chad

Mayfield

Magnolia Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Laci

Menard

Coteau Elemetnary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Alix

Migues

Loreauville Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Katom

Miguez

Delcambre Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Brooklyn

Mire

Jefferson Island Road Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Krislyn

Mobley

Delcambre Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

1st Place

Chandler

Mogerman

Iberia Middle School

Bicycle Rodeo

7th-12th Grade

Red Ribbon

Lannie Joe

Myers

Johns Hopkins

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Zykeiveia

Narcisse

Park Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Stephanie

Nieto

Johns Hopkins

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Cheriney

Norris

Johns Hopkins Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Luke

Pacetti

Delcambre Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Yasmin

Pellerin

Johns Hopkins

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Ripley

Rogers

North Street Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Colt

Saunier

Delcambre Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Red Ribbon

Cantrinice

Small

Johns Hopkins Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Gavyn

Stevens

Magnolia Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Jodi

Suire

Catholic Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Kami

Trahan

North Street Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

3rd Place

Ryan

Trahan

North Street Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Shelby

Vitter

Caneview Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Adrienne

Williams

Delcambre Elementary

Bicycle Rodeo

4th-6th Grade

Blue Ribbon

Ronesia

Williams

Iberia Middle School

Bicycle Rodeo

7th-12th Grade

Red Ribbon


Rate This Article:

Have a question or comment about the information on this page?

Innovate . Educate . Improve Lives

The LSU AgCenter and the LSU College of Agriculture

Top