4-H, FFA State Horse Show results released

Richard Bogren, Nunez, Dwayne P.  |  7/14/2015 9:51:32 PM

Noah Rohiem (center), of St. Tammany Parish, was named the 2015 Horse Premier Exhibitor at the 46th Annual Louisiana 4-H and FFA State Horse Show. Pictured with Rohiem are (from left) Mark Tassin, LSU AgCenter associate vice president; Isabella Rodwig, St. Tammany Parish, third place; Christian Maloney, St. Tammany Parish, fifth place; Roheim; Lanie Richard, Iberia Parish, fourth place; Sarah English, St. Tammany Parish, second place; and Kurt Cazayoux, representing the Louisiana Equine Council. (Photo by Bruce Schultz, LSU AgCenter)

News Release Distributed 07/14/15

LAKE CHARLES, La. – Results have been released from the 46th Annual Louisiana 4-H and FFA State Horse Show held July 7-11, 2015.

Coordinated by the LSU AgCenter, the event was held at the Burton Complex in Lake Charles.

Premier Exhibitor awards sponsored by the Gerry Lane Foundation are given to participants who display a true knowledge of the horse program. Each exhibitor is tested on skills and knowledge of horses through an exam, interview and résumé.

The 2015 Horse Premier Exhibitor was Noah Rohiem, of St. Tammany Parish, who received a $500 scholastic premium and a Premier Exhibitor jacket and belt buckle.

Other finishers were second, Sarah English, St. Tammany Parish; third, Isabella Rodwig, St. Tammany Parish; fourth, Lanie Richard, Iberia Parish; fifth, Christian Maloney, St. Tammany Parish.

The Louisiana Equine Council presented $125 scholarship awards to the following all-around high point winners:

Timed events, 13 years and under – Kennedi Smith, Lafayette Parish.

Timed events, 14 years and older – Kassidi Potts, Calcasieu Parish.

Ranch events, 13 years and under – Cathryn Dionne, Calcasieu Parish.

Ranch events, 14 years and older – John Blackmer, Vermilion Parish.

Western events, 13 years and under – Averie Vidrine, Evangeline Parish.

Western events, 14 years and older – Abigail Guin, Webster Parish.

Hunter events, 13 years and under – Cathryn Dionne, Calcasieu Parish.

Hunter events, 14 years and older – Ann Byerley, St Tammany Parish.

The 2015 Horse Leader of the Year Award was presented to Dr. Liz Waguespack-Gagnet, of Lafayette Parish. She has been working as a horse leader for the past five years and has been a Master Horseman for 13 years.

Waguespack-Gagnet has conducted or assisted with the area horse camp for three years and has offered a series of biweekly horse judging workshops for two months and monthly workshops for youth members of the parish as well as from other parishes.

A product of the Louisiana 4-H Horse Program, Waguespack-Gagnet serves on the Lafayette Parish Advisory Committee, judges contests, supervises the quiz bowl and presents educational sessions upon request. She helped start the Lafayette Parish Horse Club and conducts premier exhibitor clinics for members from surrounding parishes.

Waguespack-Gagnet is the wife of Kyle Gagnet, of Sunset, and the daughter of Nelson and Mary Waguespack, of Lafayette Parish.

Other award winners are:

Public Speaking, Junior Division: First, Alli Roheim, St. Tammany Parish.

Public Speaking, Senior Division: First, Emily Lanie, Lafayette Parish; second, Ivan Langston, Union Parish; third, Noah Roheim, St. Tammany Parish.

The first place senior division winner received a $125 scholarship premium.

Individual Demonstration, Junior Division: First, Hayley Hillman, Lafayette Parish; second, Grey Cummins, St. Tammany Parish; third, Kaylee Fruge, Calcasieu Parish.

Individual Demonstration, Senior Division: First, Sarah English, St. Tammany Parish; second, Isabelle Dawson, Richland Parish; third, Tucker Henderson, Natchitoches Parish.

The first place senior division winner received a $125 scholarship premium.

Team Demonstrations, Junior Division: First, Camille Watts and Dora Dawson, Richland Parish; second, Broty Stelly and Zoe Cazayoux, Lafayette Parish.

Team Demonstrations, Open Division: First, Lanie Richard and Jillian Bouton, Iberia Parish; second, Ann Byerley and Isabella Rodwig, St. Tammany Parish; Parish; third, Westin Cobb and Marian Luzier, Livingston Parish.

The first place senior division team winners received $125 scholarship premiums.

Quiz Bowl, Junior Division: First, Cathryn Dionne, Caitlyn Dionne, Isabell David and Lauren Oliver, Calcasieu Parish; second, Sierra Cotton, Taylor Nolan, Abby Hilman and Dora Dawson, Richland Parish; third, Haylee Bourque, Aaron Blackmer, Celine Auzenne and Cyla Covalt, Vermilion Parish; fourth, Broty Stelly, Isabelle Gonzales, Hayley Hillman and Zoe Cazayoux, Lafayette Parish

Quiz Bowl, Open Division: First, Sarah English, Isabella Rodwig, Ann Byerley and Noah Roheim, St. Tammany Parish; second, John Broussard, Wyatt Broussard, Emma Broussard and Hunter Bourque, Vermilion Parish; third, Chloe Hillman, Isabella Dawson, Zadiee Robertson and Camille Watts, Richland Parish.

The first place senior division winners received $125 scholarship premiums.

Junior Horse Judging

Junior Individual Halter: First, Zoe Cazayoux, Lafayette Parish; second, Aaron Blackmer, Vermilion Parish; third, Broty Stelly, Lafayette Parish; fourth, Hannah Reed, Vermilion Parish; fifth, Garrett Ordoyne, Lafourche Parish.

Junior Team Halter: First, Broty Stelly, Isabelle Gonzalez, Hayley Hilman and Zoe Cazayoux, Lafayette Parish; second, Aaron Blackmer, Celeine Auzene, Haylee Bourque and Claire Broussard, Vermilion Parish; third, Makenzie Delatte, McKenzie Hebert, Dani Percle and Trent Zeringue, Lafourche Parish; fourth, Kylee Triche, Kaylie Ordoyne, Garrett Ordoyne and Jaslyn Bledsoe, Lafourche Parish; fifth, Grace Bergeron, Lily Robinson, Eden Robinson and Julia Knight, East Feliciana Parish.

Junior Individual Performance: First, Jalyn Bledsoe, Lafourche Parish; second, Trent Zeringue, Lafourche Parish; third, Aaron Blackmer, Vermilion Parish; fourth, Grace Bergeron, East Feliciana Parish; fifth, Lily Robinson, East Feliciana Parish

Junior Team Performance: First, Kylee Triche, Kaylie Ordoyne, Garrett Ordoyne and Jaslyn Bledsoe, Lafourche Parish; second, Makenzie Delatte, McKenzie Hebert, Dani Percle and Trent Zeringue, Lafourche Parish; third, Aaron Blackmer, Celeine Auzene, Haylee Bourque and Claire Broussard, Vermilion Parish; fourth, Grace Bergeron, Lily Robinson, Eden Robinson and Julia Knight, East Feliciana Parish; fifth, Broty Stelly, Isabelle Gonzalez, Hayley Hilman and Zoe Cazayoux; Lafayette Parish.

High Individual Junior: First, Aaron Blackmer, Vermilion Parish; second, Zoe Cazayoux, Lafayette Parish; third, Trent Zeringue, Lafourche Parish; fourth, Garrett Ordoyne, Lafourche Parish; fifth, Broty Stelly, Lafayette Parish.

High Team Junior: First, Broty Stelly, Isabelle Gonzalez, Hayley Hilman and Zoe Cazayoux, Lafayette Parish; second, Aaron Blackmer, Celeine Auzene, Haylee Bourque and Claire Broussard, Vermilion Parish; third, Kylee Triche, Kaylie Ordoyne, Garrett Ordoyne and Jaslyn Bledsoe, Lafourche Parish; fourth, Makenzie Delatte, McKenzie Hebert, Dani Percle and Trent Zeringue, Lafourche Parish; fifth, Grace Bergeron, Lily Robinson, Eden Robinson and Julia Knight, East Feliciana Parish.

Senior Horse Judging

Senior Individual Halter: First, John Broussard, Vermilion Parish; second, Cassidy Gros, Lafourche Parish; third, Emily Lanie, Lafayette Parish; fourth, Wyatt Broussard, Vermilion Parish; fifth, Connor Waits, Vermilion Parish.

Senior Team Halter: First, Riley Brumfield, Bailee Doucet, Cassidy Gros and Jessi Bruno, Lafourche Parish; second, Connor Waits, Wyatt Broussard, Lanie Trahan and Hunter Bourque, Vermilion Parish; third, John Broussard, Colby Covalt and Clay Zaunbrecher, Vermilion Parish; fourth, Raegan Wascom, Lyssa Reeves and Kylee Bullock, Beauregard Parish; fifth, Emily Lanie and Ryann Simon, Lafayette Parish.

Senior Individual Performance: First, John Broussard, Vermilion Parish; second, Emily Lanie, Lafayette Parish; third, Ryann Simon, Lafayette Parish; fourth, Nicholas Hitter, Iberia Parish; fifth, Bailee Doucet, Lafourche Parish.

Senior Team Performance: First, Riley Brumfield, Bailee Doucet, Cassidy Gros and Jessi Bruno, Lafourche Parish; second, Connor Waits, Wyatt Broussard, Lanie Trahan and Hunter Bourque, Vermilion Parish; third, John Broussard, Colby Covalt and Clay Zaunbrecher, Vermilion Parish; fourth, Raegan Wascom, Lyssa Reeves and Kylee Bullock, Beauregard Parish; fifth, Emily Lanie and Ryann Simon, Lafayette Parish.

Overall High Individual Senior: First, John Broussard, Vermilion Parish; second, Emily Lanie, Lafayette Parish; third, Cassidy Gros, Lafourche Parish; fourth, Connor Waits, Vermilion Parish; fifth, Riley Brumfield, Lafourche Parish.

Overall High Team Senior: First, Riley Brumfield, Bailee Doucet, Cassidy Gros and Jessi Bruno, Lafourche Parish; second, Connor Waits, Wyatt Broussard, Lanie Trahan and Hunter Bourque, Vermilion Parish; third, John Broussard, Colby Covalt and Clay Zaunbrecher, Vermilion Parish; fourth, Raegan Wascom, Lyssa Reeves and Kylee Bullock, Beauregard Parish; fifth, Emily Lanie and Ryann Simon, Lafayette Parish.

A $125 scholarship premium is presented to each member of the first place team.

Breakaway roping, 14 and over: First, Paige M. Lege, Lafayette Parish; second, John M. Blackmer, Vermilion Parish; third, Dustin W. Domingue, Lafayette Parish; fourth, Troy M. Rideau, St. Landry Parish; fifth, Drake M. White, Lafayette Parish.

Breakaway roping, 13 and under: First, Dominic R. Broussard, Iberia Parish; second, Kody D. Boatright, Morehouse Parish; third, Cady C. Fruge, Jefferson Davis Parish; fourth, Cody J. Waguespack, Ascension Parish; fifth, Calvin J. "C.J." Covalt, Vermilion Parish; sixth, Theadora S. Dawson, Richland Parish; seventh, Kaleb D. Babin, Ascension Parish.

Tie-down roping, 14 and over: First, John M. Blackmer, Vermilion Parish.

Tie-down roping, 13 and under: First, Wesley P. Vidrine, Evangeline Parish.

Stake race, 13 and under: First, Jaden N. Thomas, Vernon Parish; second, Kennedi B. Smith, Lafayette Parish; third, Cassie A. Chretien, Union Parish; fourth, Gauthier, Bailey M. Catahoula Parish; fifth, Joella M. Seay, Union Parish; sixth, Madeline E. Hagan, Vernon Parish; seventh, Grant Parish; E. Boatright, Morehouse Parish; eighth, Amalie C. Bouton, Iberia Parish; ninth, Chloe B. Hillman, Richland Parish; 10th, Cassidy L. Gros, Lafourche Parish.

Stake race, 14 and over: First, Delani E. Lasseigne, Terrebonne Parish; second, Kassidi J. Potts, Calcasieu Parish; third, Lani Y. Trahan, Vermilion Parish; fourth, Victoria J. Byrd, East Baton Rouge Parish; fifth, Isabel S. Dawson, Richland Parish; sixth, Meredith M. Scroggs, Caldwell Parish; seventh, Cydnee V. Herrington, Beauregard Parish; eighth, Jessi L. Bruno, Lafourche Parish; ninth, Desi M. Lasseigne, Terrebonne Parish; 10th, Dustin W. Domingue, Lafayette Parish.

Pole bending, 13 and under: First, Abby G. Petry, Jefferson Davis Parish; second, Kennedi B. Smith, Lafayette Parish; third, Keri L. Granger, Beauregard Parish; fourth, Grant E. Boatright, Morehouse Parish; fifth, Cassidy L. Gros, Lafourche Parish; sixth, Alexis M. Lege, Lafayette Parish; seventh, Brooke J. Guillory, Jefferson Davis Parish; eighth, Kylie M. Cliburn, Ascension Parish; ninth, Darby M. Stephens, Union Parish; 10th, Katherine K. Guttzeit, East Feliciana Parish.

Pole bending, 14 and over: First, Kassidi J. Potts, Calcasieu Parish; second, Isabel S. Dawson, Richland Parish; third, Shanon J. Doucet, St. Martin Parish; fourth, Meredith M. Scroggs, Caldwell Parish; fifth, Cydnee V. Herrington, Beauregard Parish; sixth, Holly Smith, East Feliciana Parish; seventh, Dustin W. Domingue, Lafayette Parish; eighth, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; ninth, Katelyn M. Brister, Jefferson Davis Parish; 10th, Reagan M. Romero, Lafayette Parish.

Barrel racing, 13 and under: First, Aaleigha M. Dubois, Grant Parish; second, Bailey M. Gauthier, Catahoula Parish; third, Joella M. Seay, Union Parish; fourth, Wesley P. Vidrine, Evangeline Parish; fifth, Chloe B. Hillman, Richland Parish; sixth, Keri L. Granger, Beauregard Parish; seventh, Daisy N. Duke, Caldwell Parish; eighth, Madeline E. Hagan, Vernon Parish; ninth, Cassidy L. Gros, Lafourche Parish; 10th, Kody D. Boatright, Morehouse Parish.

Barrel racing, 14 and over: First, Meredith M. Scroggs, Caldwell Parish; second, Cassidy B. Ledoux, St. Landry Parish; third, Emily R. Hamrick, Vernon Parish; fourth, Lani Y. Trahan, Vermilion Parish; fifth, Jessi L. Potts, Calcasieu Parish; sixth, Jessi L. Bruno, Lafourche Parish; seventh, Isabel S. Dawson, Richland Parish; eighth, Shanon J. Doucet, St. Martin Parish; ninth, Katelyn M. Brister, Jefferson Davis Parish; 10th, Olivia K. Guidry, Lafayette Parish.

Ground work, 13 and under: First, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; second, Eden R. Robinson, East Feliciana Parish; third, Claire E. Zaunbrecher, Cameron Parish; fourth, Broty J. Stelly, Lafayette Parish; fifth, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; sixth, Amalie C. Bouton, Iberia Parish; seventh, Kacie Diann Morvant, Calcasieu Parish; eighth, Carmen M. Simoneaux, Lafayette Parish; ninth, Haylee R. Bourque, Vermilion Parish; 10th, Zoe G. Cazayoux, Lafayette Parish.

Ground work, 14 and over: First, Emily D. Short, Pointe Coupee Parish; second, Elizabeth M. Gilmore, Terrebonne Parish; third, Ethan J. Blackmer, Vermilion Parish; fourth, Alayna L. Moreau, St. Landry Parish; fifth, Emily M. Lanie, Lafayette Parish; sixth, John M. Blackmer, Vermilion Parish; seventh, Jillian M. Bouton, Iberia Parish; eighth, Wyatt D. Broussard, Vermilion Parish; ninth, Connor H. Waits, Vermilion Parish; 10th, Nicolas M. Hitter, Iberia Parish.

Stock horse, pleasure, 13 and under: First, Jessi R. Monnin, Franklin second, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; third, Claire E. Zaunbrecher, Cameron Parish; fourth, Eden R. Robinson, East Feliciana Parish; fifth, Kacie Diann Morvant, Calcasieu Parish; sixth, Abby C. Hillman, Richland Parish; seventh, Chloe B. Hillman, Richland Parish; eighth, Hayley E. Hillman, Lafayette Parish; ninth, Amy C. Boudreaux, Lafayette Parish; 10th, Theadora S. Dawson, Richland Parish.

Stock horse, pleasure, 14 and over: First, Paige M. Lege, Lafayette Parish; second, John M. Blackmer, Vermilion Parish; third, Camille M. Watts, Richland Parish; fourth, Isabel S. Dawson, Richland Parish; fifth, Emily D. Short, Pointe Coupee Parish; sixth, Hunter I. Foreman, Cameron Parish; seventh, Elizabeth M. Gilmore, Terrebonne Parish; eighth, John G. Broussard, Vermilion Parish; ninth, Ethan J. Blackmer, Vermilion Parish; 10th, Nicolas M. Hitter, Iberia Parish.

Working cow horse, All Ages: First, John G. Broussard, Vermilion Parish; second, Jill N. Boudreaux, Lafayette Parish; third, Isabel S. Dawson, Richland Parish; fourth, Kacie Diann Morvant, Calcasieu Parish; fifth, Hunter I. Foreman, Cameron Parish; sixth, Camille M. Watts, Richland Parish; seventh, Lani Y. Trahan, Vermilion Parish; eighth, John M. Blackmer, Vermilion Parish; ninth, Paige M. Lege, Lafayette Parish; 10th, Sarah Kathryn Holt, Calcasieu Parish.

Ranch trail, 13 and under: First, Luke J. Dubois, St. Landry Parish; second, Celine P. Auzenne, Vermilion Parish; third, Amy C. Boudreaux, Lafayette Parish; fourth, Grace M. Dubois, St. Landry Parish; fifth, Claire E. Zaunbrecher, Cameron Parish; sixth, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; seventh, Chloe B. Hillman, Richland Parish.

Ranch trail, 14 and over: First, Isabel S. Dawson, Richland Parish; second, John M. Blackmer, Vermilion Parish; third, Emily D. Short, Pointe Coupee Parish; fourth, Hunter J. Bourque, Vermilion Parish; fifth, Nicolas M. Hitter, Iberia Parish; sixth, Emma C. Broussard, Vermilion Parish; seventh, Jill N. Boudreaux, Lafayette Parish; eighth, John G. Broussard, Vermilion Parish; ninth, Connor H. Waits, Vermilion Parish; 10th, Camille M. Watts, Richland Parish.

Ranch roping, 13 and under: First, Kody D. Boatright, Morehouse Parish; second, Calvin J. “C.J.” Covalt, Vermilion Parish; third, Luke J. Dubois, St. Landry Parish; fourth, Aaron P. Blackmer, Vermilion Parish; fifth, Theadora S. Dawson, Richland Parish; sixth, Amy C. Boudreaux, Lafayette Parish; seventh, Claire M. Broussard, Vermilion Parish; eighth, Dominic R. Broussard, Iberia Parish; ninth, Amalie C. Bouton, Iberia Parish; 10th, Isabelle L. Gonzalez, Lafayette Parish.

Ranch roping, 14 and over: First, Coby J. Covalt, Vermilion Parish; second, John M. Blackmer, Vermilion Parish; third, Clay A. Zaunbrecher, Vermilion Parish; fourth, Dustin W. Domingue, Lafayette Parish; fifth, Hunter I. Foreman, Cameron Parish; sixth, Lani Y. Trahan, Vermilion Parish; seventh, Emma C. Broussard, Vermilion Parish; eighth, Jill N. Boudreaux, Lafayette Parish; ninth, John G. Broussard, Vermilion Parish; 10th, Sarah Kathryn Holt, Calcasieu Parish.

Ranch/team sorting: First, Hunter J. Bourque and Haylee R. Bourque, Vermilion Parish; second, Amalie C. Bouton and Jillian M. Bouton, Iberia Parish; third, Cathryn M. Dionne and Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; fourth, Lanie A. Richard, Iberia Parish, and Lani Y. Trahan, Vermilion Parish; fifth, Theadora S. Dawson and Camille M. Watts, Richland Parish; sixth, Coby J. Covalt and Calvin J. “C.J.” Covalt, Vermilion Parish; seventh, Zoe G. Cazayoux and Isabelle L. Gonzalez, Lafayette Parish; eighth, Claire E. Zaunbrecher and Hunter I. Foreman, Cameron Parish; ninth, Hayley E. Hillman, Lafayette Parish, and Isabel S. Dawson, Richland Parish; 10th, Amy C. Boudreaux and Dustin W. Domingue, Lafayette Parish.

Western pleasure, 13 and under: First, Averie L. Vidrine, Evangeline Parish; second, Sydney G. Robinson, Webster Parish; third, Hallie D. Herron, Franklin Parish; fourth, Katherine K. Guttzeit, East Feliciana Parish; fifth, Jolan E. Taylor, East Baton Rouge Parish; sixth, Aulyssa R. Wiggins, East Baton Rouge Parish; seventh, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; eighth, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish; ninth, Bayleigh L. Sevin, St. Charles Parish: 10th, Jessi R. Monnin, Franklin Parish.

Western pleasure, 14 and over: First, Laurel L. Lewis, St. Tammany Parish; second, Whitney R. Authement, Terrebonne Parish; third, Noah R. Roheim, Northshore High FFA; fourth, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; fifth, Anna C. Tucker, Webster Parish; sixth, Abigail A. Guin, Webster Parish; seventh, Marianne E. Coenen, Ouachita Parish; eighth, Paige M. Lege, Lafayette Parish; ninth, Tara A. Mixon, East Baton Rouge Parish; 10th, Holly Smith, East Feliciana Parish.

Western horsemanship, 13 and under: First, Averie L. Vidrine, Evangeline Parish; second, Jolan E. Taylor, East Baton Rouge Parish; third, Jessi R. Monnin, Franklin Parish; fourth, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; fifth, Abby C. Hillman, Richland Parish; sixth, Aulyssa R. Wiggins, East Baton Rouge Parish; seventh, Lexann M. York, East Baton Rouge Parish; eighth, Eden R. Robinson, East Feliciana Parish; ninth, Sydney G. Robinson, Webster Parish; 10th, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish.

Western horsemanship, 14 and over: First, Avin L. Domingue, Lafayette Parish; second, Anna C. Tucker, Webster Parish; third, Whitney R. Authement, Terrebonne Parish; fourth, Abigail A. Guin, Webster Parish; fifth, Marianne E. Coenen, Ouachita Parish; seventh, Laurel L. Lewis, St. Tammany Parish; eighth, Holly Smith, East Feliciana Parish; ninth, Connor H. Waits, Vermilion Parish; 10th, Christian B. Dunn, Rapides Parish.

Western riding, 13 and under: First, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; second, Jessi R. Monnin, Franklin Parish.

Western riding, 14 and over: First, Whitney R. Authement, Terrebonne Parish; second, Emily D. Short, Pointe Coupee Parish; third, Abigail A. Guin, Webster Parish; fourth, Noah R. Roheim, Northshore High FFA.

Open trail, 13 and under: First, Jolan E. Taylor, East Baton Rouge Parish; second, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; third, Katherine K. Guttzeit, East Feliciana Parish; fourth, Jessi R. Monnin, Franklin Parish; fifth, Averie L. Vidrine, Evangeline Parish; sixth, Amy C. Boudreaux, Lafayette Parish; seventh, Bayleigh L. Sevin, St. Charles Parish: eighth, Aulyssa R. Wiggins, East Baton Rouge Parish; ninth, Shelby G. Wendt, East Baton Rouge Parish; 10th, Claire E. Zaunbrecher, Cameron Parish.

Open trail, 14 and over: First, Abigail A. Guin, Webster Parish; second, Ann M. Byerley, St. Tammany Parish; third, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; fourth, Anna C. Tucker, Webster Parish; fifth, Avin L. Domingue, Lafayette Parish; sixth, Connor H. Waits, Vermilion Parish; seventh, Jill N. Boudreaux, Lafayette Parish; eighth, Whitney R. Authement, Terrebonne Parish; ninth, Tara A. Mixon, East Baton Rouge Parish; 10th, Holly Smith, East Feliciana Parish.

Reining, 13 and under: First, Cady C. Fruge, Jefferson Davis Parish; second, Jessi R. Monnin, Franklin Parish; third, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish.

Reining, 14 and over: First, Abigail A. Guin, Webster Parish; second, Whitney R. Authement, Terrebonne Parish; third, Noah R. Roheim, Northshore High FFA; fourth, Anna C. Tucker, Webster Parish.

Western showmanship, 13 and under: First, Averie L. Vidrine, Evangeline Parish; second, Katherine K. Guttzeit, East Feliciana Parish; third, Amy C. Boudreaux, Lafayette Parish; fourth, Sydney G. Robinson, Webster Parish; fifth, Bayleigh L. Sevin, St. Charles Parish; sixth, Aulyssa R. Wiggins, East Baton Rouge Parish; seventh, Alexis M. Guin, Webster Parish; eighth, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; ninth, Abby C. Hillman, Richland Parish; 10th, Hallie D. Herron, Franklin Parish.

Western showmanship, 14 and over: First, Abigail A. Guin, Webster Parish; second, Avin L. Domingue, Lafayette Parish; third, Sydney A. Vidrine, Evangeline Parish; fourth, Anna C. Tucker, Webster Parish; fifth, Christian B. Dunn, Rapides Parish; sixth, Tara A. Mixon, East Baton Rouge Parish; seventh, Whitney R. Authement, Terrebonne Parish; eighth, Noah R. Roheim, Northshore High FFA; ninth, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; 10th, Connor H. Waits, Vermilion Parish.

Working hunter, All Ages: First, Ann M. Byerley, St. Tammany Parish; second, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; third, Isabella G. Rodwig, St. Tammany Parish; fourth, Christian B. Maloney, St. Tammany Parish.

Equitation over fences: First, Ann M. Byerley, St. Tammany Parish; second, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; third, Christian B. Maloney, St. Tammany Parish.

Hunter under saddle, 13 and under: First, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; second, Hallie D. Herron, Franklin Parish; third, Jessi R. Monnin, Franklin Parish; fourth, Lauren A. Oliver, Calcasieu Parish; fifth, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; sixth, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; seventh, Grey R. Cummins, St. Tammany Parish.

Hunter under saddle, 14 and over: First, Elizabeth M. Gilmore, Terrebonne Parish; second, Sarah A. English, St. Tammany Parish; third, Marianne E. Coenen, Ouachita Parish; fourth, Isabella G. Rodwig, St. Tammany Parish; fifth, Noah R. Roheim, Northshore High FFA; sixth, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; seventh, Ann M. Byerley, St. Tammany Parish; eighth, Emily M. Lanie, Lafayette Parish.

Hunter seat equitation, 13 and under: First, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish; second, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; third, Lauren A. Oliver, Calcasieu Parish; fourth, Jessi R. Monnin, Franklin Parish.

Hunter seat equitation, 14 and over: First, Christian B. Maloney, St. Tammany Parish; second, Anna C. Tucker, Webster Parish; third, Elizabeth M. Gilmore, Terrebonne Parish; fourth, Ann M. Byerley, St. Tammany Parish; fifth, Marianne E. Coenen, Ouachita Parish; sixth, Isabella G. Rodwig, St. Tammany Parish; seventh, Emily M. Lanie, Lafayette Parish; eighth, Sarah A. English, St. Tammany Parish.

Dressage, 13 and under: First, Lauren A. Oliver, Calcasieu Parish; second, Grey R. Cummins, St. Tammany Parish; third, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish.

Dressage, 14 and over: First, Sarah A. English, St. Tammany Parish; second, Christian B. Maloney, St. Tammany Parish; third, Ann M. Byerley, St. Tammany Parish; fourth, Isabella G. Rodwig, St. Tammany Parish; fifth, Noah R. Roheim, Northshore High FFA.

Hunter showmanship, 13 and under: First, Hallie D. Herron, Franklin Parish; second, Riley R. Brumfield, Lafourche Parish; third, Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; fourth, Cathryn M. Dionne, Calcasieu Parish.

Hunter showmanship, 14 and over: First, Anna C. Tucker, Webster Parish; second, Marianne E. Coenen, Ouachita Parish; third, Elizabeth M. Gilmore, Terrebonne Parish; fourth, Noah R. Roheim, Northshore High FFA; fifth, Ann M. Byerley, St. Tammany Parish; sixth, Paige E. Freeman, Ouachita Parish; seventh, Ryann L. Simon, Lafayette Parish; eighth, Christian B. Maloney, St. Tammany Parish; ninth, Emily M. Lanie, Lafayette Parish; 10th, Isabella G. Rodwig, St. Tammany Parish.

Ranch/team sorting: First, Hunter J. Bourque and Haylee R. Bourque, Vermilion Parish; second, Amalie C. Bouton and Jillian M. Bouton, Iberia third, Cathryn M. Dionne and Caitlyn N. Dionne, Calcasieu Parish; fourth, Lanie A. Richard, Iberia Parish, and Lani Y. Trahan, Vermilion Parish; fifth, Theadora S. Dawson and Camille M. Watts, Richland Parish; sixth, Coby J. Covalt and Calvin J. "C.J." Covalt, Vermilion Parish; seventh, Zoe G. Cazayoux and Isabelle L. Gonzalez, Lafayette Parish; eighth, Claire E. Zaunbrecher and Hunter I. Foreman, Cameron Parish; ninth, Hayley E. Hillman, Lafayette Parish; , and Isabel S. Dawson, Richland Parish; 10th, Amy C. Boudreaux and Dustin W. Domingue, Lafayette Parish.

Quarter horse gelding foaled in 2013: First, Averie L. Vidrine, Evangeline Parish.

Quarter horse gelding, foaled in 2011 and before: First, Hallie D. Herron, Franklin Parish; second, Claire E. Zaunbrecher, Cameron Parish; third, Josey R. Shuff, Rapides Parish.

Quarter horse mare, foaled in 2012: First, Madison C. Bellard, Evangeline Parish.

Quarter horse mare foaled in 2011 and before: First, Alexis M. Lege, Lafayette Parish; second, Whitney R. Authement, Terrebonne Parish; third, Jon T. "Tucker" Henderson, Natchitoches Parish; fourth, Averie L. Vidrine, Evangeline Parish; fifth, Noah R. Roheim, St. Tammany Parish; sixth, Hunter J. Bourque, Vermilion Parish; seventh, Haylee R. Bourque, Vermilion Parish; eighth, Gracie P. Powell, Beauregard Parish.

Any other breed gelding, all ages: First, Jacey M. Deville, St. Landry Parish; second, Christian B. Maloney, St. Tammany Parish; third, Laurel L. Lewis, St. Tammany Parish; fourth, Hayley E Hillman, Lafayette Parish; fifth, Rebekah A. Hebert, Lafayette Parish; sixth, Marianne E. Coenen, Ouachita Parish.

Any other breed mare, all ages: First, Noah R. Roheim, Northshore High FFA; second, Isabella G. Rodwig, St. Tammany Parish; third, Jessi L. Bruno, Lafourche Parish; fourth, Cydnee V. Herrington, Beauregard Parish; fifth, Cassidy L. Gros, Lafourche Parish; sixth, Zoe G. Cazayoux, Lafayette Parish; seventh, Seth R. McCullough, Beauregard Parish; eighth, Kristen N. Stephenson, Franklin Parish; ninth, Emily M. Lanie, Lafayette Parish; 10th, Christian B. Maloney, St. Tammany Parish.

Appaloosa gelding, all ages: First, Mallori J. Bell, LaSalle Parish; second, Garrett A. Ordoyne, Lafourche Parish.

Appaloosa mare, all ages: First, I. Peyton Bell, LaSalle Parish; second, Mallori J. Bell, LaSalle Parish; third, Kaylie M. Ordoyne, Lafourche Parish.

Paint horse gelding, foaled in 2011 and before: First, Abigail A. Guin, Webster Parish; second, Sydney G. Robinson, Webster Parish; third, Alli E. Roheim, St. Tammany Parish; fourth, Jon T. "Tucker" Henderson, Natchitoches Parish; fifth, Alexis M. Guin, Webster Parish; sixth, Bayleigh L. Sevin, St. Charles Parish.

Paint horse mare, foaled in 2013: First, Hallie D. Herron, Franklin Parish.

Paint horse mare, foaled in 2011 and before: First, Tylan R. Jolivette, Lafayette Parish; second, Isabelle B. Dunn, Rapides Parish; third, Anna C. Tucker, Webster Parish; fourth, Christian B. Dunn, Rapides Parish.

Rick Bogren

Rate This Article:

Have a question or comment about the information on this page?

Innovate . Educate . Improve Lives

The LSU AgCenter and the LSU College of Agriculture

Top